George Orwell’in Kült Eseri ‘Hayvan Çiftliği’ne Özel Baskı

George Orwell’in 1945’te yayımlanan kült eseri “Hayvan Çiftliği”nin özel tasarlanan çamurdan heykel fotoğraflarının yer aldığı koleksiyon baskısı Can Yayınları’nca okura sunuldu.

Celâl Üster’in Türkçeleştirdiği kitabın özel baskısının sanat yönetimini Utku Lomlu (Lom Creative) üstlendi. Seramik sanatçısı Hülya Sözer’in yaptığı çamurdan heykellerin yer aldığı kitap, yayınevince şu sözlerle tanıtılıyor:

“20. yüzyılın totaliter rejimlerini zamana meydan okuyan, geleceğe ibret niteliğinde bir anlatıya dönüştüren, 70’in üzerinde dile çevrilmiş hikâyenin tüm kahramanları; Snowball, Napoleon, Squealer, Boxer ve diğerleri, bu kez çamurdan heykel olarak sayfalarda canlanıyorlar. Kendi kendilerini yönetmek için çiftliğin gaddar sahibini deviren ve kendi bağımsızlıklarını ilan eden hayvanların birbirine düşürülmesinin, adaletsiz düzenin yine yolunu bulmasının ve bir ütopyadan adım adım inşa edilen korku rejiminin hikâyesi, tüm insanlığa bırakılmış bir uyarı niteliğinde.”

TİMAŞ
TİMAŞ

Kültür Servisi’nde yer alan habere göre, Koleksiyon baskısı için ilk olarak kitaptaki en çarpıcı sahneler belirlendi. Yaklaşık iki ay süren proje, kitabın masalsı ancak karamsar atmosferini yansıtan heykellerin yapılmasıyla devam etti. Boyutları 10-30 cm arasında değişen, her biri seramik çamurundan üretilen heykeller, seçilen sahnelere uygun kurgularla fotoğraflandı.

Kitabın konulduğu özel tasarım ahşap kutunun tüm kesim, boyama ve serigrafi süreçleri ise el işçiliğiyle hazırlandı. Şömiz olarak da kitabın atmosferine uygun olarak saman dokusu tercih edildi.

George Orwell hakkında:

1903’te Hindistan’ın Bengal eyaletinin Montihari kentinde doğdu.

Ailesiyle birlikte İngiltere’ye döndükten sonra, öğrenimini Eton College’de tamamladı.

Gerçek adı Eric Arthur olan Orwell, 1922-1927 yılları arasında Hindistan İmparatorluk Polisi olarak görev yaptı. Ancak, imparatorluk yönetiminin içyüzünü görünce istifa etti.

1950’de yayımladığı “Shooting An Elephant” (Bir Fili Vurmak) adlı kitabı, sömürge memurlarının davranışlarını eleştiren makalelerin derlemesidir.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru yazdığı “Hayvan Çiftliği”, Stalin rejimine karşı sert bir taşlamadır.

Orwell’in en çok tanınan yapıtlarından “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört”, bilimkurgu türünün klasik örneklerinden biri olmanın yanı sıra, modern dünyayı protesto eden bir romandır.

“Burma Günleri ise”, Orwell’in Burma’daki (bugünkü Myanmar) İngiliz sömürgeciliğini dile getirdiği ilk kitabıdır.

Orwell, 1950’de Londra’da öldü.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Toronto Film Festivali’ne Göre Son 10 Yılın En İyi Filmleri

Read Next

Fransa’da 23 Bin Yıllık Venüs Heykelciği Bulundu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram