‘Grinin Elli Tonu’ Serisi, Son 10 Yılın En Çok Satanlar Listesinde İlk Üçte

İngiliz yazar E.L. James’in filme de uyarlanan “Grinin Elli Tonu” üçlemesi, son 10 yılın en çok satanlar kitapları listesinde ilk üç sırayı kimseye bırakmadı.

İtaat, teslimiyet, sadizm ve mazoşizm içeren bir ilişkiyi anlatan “Grinin Elli Tonu” üçlemesi, toplamda 35 milyon satışla 2011 ile 2019 yılları arasında en çok satan kitaplar listesinde ilk üç sıraya yerleşti.

NPD Bookscan tarafından ortaya konulan verilere göre; 2011 ve 2012’de yayımlanan serinin ilk kitabı olan “Grinin Elli Tonu” 15.2 milyon, ikinci kitap “Karanlığın Elli Tonu” 10.4 milyon ve son kitap olan “Özgürlüğün Elli Tonu” ise 9.3 milyon kopyayla sırasıyla en çok satanlar listesinin ilk üç sırasını oluşturdu.

TİMAŞ
TİMAŞ

Anastasia Steele ile Christian Grey adlı karakterlerin ilişkisine odaklanan üçleme özellikle kadın okuyucular arasında bir hayli popüler oldu. Üçleme, sinemaya da uyarlandı ve her bir film çok sayıda izleyiciyi çekti.

Serinin bu başarısı gerçek adı Erika Leonard olan yazarı, hikâyeyi bir de erkek karakterin gözünden anlatan kitapları yazmaya da itti.

İlk 10’da 8 kadın 2 erkek yazar var

Öte yandan çok satanlar listesinin dördüncü ve beşinci sırasında Suzanne Collins’in “Açlık Oyunları” ile Kathryn Stockett’in “Yardımcı” kitapları yer aldı. Bu kitaplar 8.7 milyon sattı.

Paula Hawkins’in “Trendeki Kız” kitabı 8.2 milyonla altıncı sırada, Gillian Flynn’in “Kayıp Kız” kitabı 8.1 milyonla yedinci sırada yer aldı.

John Green’in “Aynı Yıldızın Altında” kitabı, Stieg Larsson’ın “Ejderha Dövmeli Kız”ı ve Veronica Roth’un “Uyumsuz” kitabı ilk 10’a giren kitaplar arasında oldu.

Listeye giren kitapların çoğunun kadın yazarlara ait olması ve filmlere ya da üçlemelere uyarlanması dikkat çekti.

NPD’ye göre 2010-2019 arasındaki dönemde toplamda 6.5 milyar kitap basılırken, 1.8 milyon da e-kitap okuyucuya sunuldu.

 

Kaynak: Sputnik

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hirokazu Koreeda’nın Son Filmi: “Saklı Gerçekler”

Read Next

Olivia Colman’dan Yeni Dizi: The Landscapers

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram