‘Hayata Dönüş’ Operasyonu Grafik Roman Oldu: ‘Daima’

Mimar ve çizer Sena Şat’ın 2016’dan bu yana Önsöz dergisinde yayımlanan ve “Hayata Dönüş” operasyonunu kadın mahpusların gözünden anlattığı grafik romanı “Daima”, Yeni Dönem Yayıncılık tarafından okura sunuldu.

19-22 Aralık 2000’de yirmi ayrı hapishanede düzenlenen “Hayata Dönüş” operasyonunun 19’uncu yılında yayımlanan grafik roman, operasyonun ardından F Tipi hücrelerde başlayan ölüm oruçlarında hayatını kaybeden kadın tutukluların mektuplarından oluşan aynı adlı kitaptan esinlenerek hayata geçirildi.

TİMAŞ
TİMAŞ

Mahpusluğunu olmadığı bir dünyadan tutukluları anlamaya çalışan Mavi ile operasyonunu tanıklarından olan Eylül’ün diyaloglarından oluşan grafik romanda 19 yıllık sürecin öncesi de anlatılıyor.

Sena Şat hakkında:

2017 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu.

2011 yılından bu yana çeşitli konularda Önsöz dergide çizen ve derginin yayın kurulunda da olan Şat, üniversite yıllarında dergideki “Oğluma Masallar” hikâye dizisini resimlendirme ile dergiye çizmeye başladı.

Gezi Direnişi’nin ardından “Anlatılan Senin Hikâyendir” adıyla başlayan ve yaklaşık iki yıl devam eden çizgi hikâyesi, 2015 yılında “Ayaklanmanın Gezi Hali” adıyla kitaplaştı.

Derginin birkaç sayısının kapak çizimlerini de yapan Şat, daha sonra “Nehir”, “Uçurum” ve “İncir” adlı çizgi hikâyeleri yarattı.

Grafik romanın yanı sıra Ankara 100.Yıl semtinde mahalle sakinleri ile birlikte Soma Anıtı’nı ve 8 Mart’ta Kadın Duvarları’nı yaptı.

2015 yılında Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (ALİKEV) resim yarışmasında ikincilik ödülü kazandı.

Önsöz dergisi hakkında:

6 Mayıs 2005 tarihinde yayın hayatına başladı.

3 aylık kültür-sanat-edebiyat dergisi olan Önsöz “İnsanlığın kurtuluşunu hedefleyen sosyalizm büyük bir eserdir; bu da onun Önsöz’üdür” mottosuyla yayımlanıyor.

 

Kaynak: bianet

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

300’ü Aşkın Eleştirmenin Oylarıyla: Sinemada 2019’un En İyileri

Read Next

Nekropsi Salon İKSV’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram