Henüz mürekkebi kurumamış yepyeni 9 kitap

Havalar soğudukça kitaplar içimizi ısıtmaya devam ediyor. Durgun bir yaz mevsiminin ardından hızlı bir kitap dünyasına adım attık.

Kitapçıların rafları da hızlıca dolmaya başladı. Yüzlerce kitabın içerisinden sizler için 9 kitabı vitrinimize taşıdık. Keyifli okumalar…

THOMAS DÜŞERKEN – ALTAY ÖKTEM

Can Yayınları

Bütün dünyanın sapkın olarak tanıdığı, kollarını kullanamadığı için ayaklarıyla fotoğraf çeken ve küçük yaşta konuşma yetisini kaybetmiş olan dâhi fotoğrafçı Thomas Dumas, İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Polonya’dan kaçmak zorunda kalan bir ailenin çocuğudur. İspanyol bir modelin fotoğraflarını çekerken uçurumdan yuvarlanır… Bu ölümün ardından yolları kesişen model Maria ve Thomas Dumas’ın biyografisini yazmakta olan sanat tarihi profesörü Anders, ünlü fotoğrafçının ölümünün sırrının peşine düşerler.

Paris’ten Münih’e, oradan da İstanbul’a uzanan nefes kesici bir maceraya tanık oluyoruz.

BÜYÜYEN ZAMAN İHTİYACI – KENAN GÜNGÖR

NotaBene Yayınları

Bu çalışmada gündelik hayatın her konusuna sirayet etmiş ve belirler hale gelmiş olan hızlanmanın üretim teknolojileri ve üretim süreçleriyle, küreselleşmeyle, günlük hayatın örgütlenmesiyle ilişkileri kuruluyor. Yanısıra, konu sadece teknolojideki gelişmeler ve üretim ve dolaşım süreçlerindeki etkileriyle sınırlı ele alınmıyor; toplumsal ilişkilerdeki değişim, düşünce ve duygularımız, algı ve bilinç oluşumundaki değişmeler ve oluşan karşı görüş ve yaşam biçimleri de değerlendiriliyor. Üretim süreçlerinin ve gündelik hayatın hıza bağlı örgütlenmesini empoze eden kapitalizmin «zaman yönetimi» politikalarının karşısına çalışma sürelerini azaltmanın, kapitalizmin zamanımızın üzerindeki hegemonyasını kırmanın ve zamanın kendisinin başlıca değer haline geleceği özgürleşmenin olanakları koyuluyor. Önceki zamanlara, önceki yaşam biçimlerine özlem duyulması ve onları geri getirme arayışları eleştirilirken, kapitalizmin kendi «şimdi»sini mutlaklaştırması ve çözümü kendi döngüsüne hapsetmesine karşı yeni bir toplumu ve yeni bir yaşamı var etmenin imkanları serimleniyor.

NANTUCKET’LI ARTHUR GORDON PYM’İN HİKÂYESİ – EDGAR ALLAN POE

Alakarga Yayınları

Edgar Allan Poe, o müthiş anlatıcılığıyla sizi açık denizlerde, macera dolu bir yolculuğa çıkarıyor…Evden kaçıp en büyük hayalini gerçekleştiren, açık denizlere giden bir gemiye kaçak binen Arthur Gordon Pym ile birlikte fırtınaya yakalanacak, köpekbalıklarının ölümcül dişlerini hemen yakınınızda hissedeceksiniz.

KEDİMLE SOHBETLER – EDUARDO JAUREGUI

Altın Kitaplar

Her şey tepetaklak olmuşken bir kedinin dokunuşu hayatınızı nasıl değiştirir, hiç düşündünüz mü?

Otuzlu yaşlarını doldurmak üzere olan mutsuz bir kadının hayattaki çıkmazlarına inat, Sibila ona yepyeni kapılar açar. Sibila bir Habeş kedisinden başkası değildir! Çünkü mutluluğa giden yolları en iyi kediler bilir…

Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini alan Kedimle Sohbetler, iki tür arasında gelişebilecek en köklü dostluklardan birinin kanıtı olarak okurlarını bekliyor.

MARCEL DUCHAMP VE İŞİN REDDİ – MAURIZIO LAZZARATO

Kolektif Kitap

Maurizio Lazzarato, Marcel Duchamp’ın yerleşik iktidar ilişkilerini askıya almanın, politik kırılmayı mümkün kılan koşulları yaratmanın ve yeni bir öznelliğin inşasının başlangıç noktası olarak tanımladığı “işin reddi” ve “tembel eylem” kavramlarını hem sosyoekonomik bir eleştiri hem de felsefi bir kategori olarak ele aldığı kitabında, henüz çözülememiş bir ihtilafa işaret ederek Duchamp üzerinden yeni bir kapı aralıyor: “Amaçlanan çalışmama özgürlüğü müdür, yoksa çalışarak özgürlüğe kavuşmak mıdır?”

BAŞKALARININ HAYATI – AMY GRACE LOYD

Beyaz Baykuş Yayınları

Amy Grace Loyd’un yazdığı Başkalarının Hayatı engeller ve üzüntüler karşısında bile yaşamın ve arzunun galip gelmesi hakkında bir hikâye… Amy Grace Loyd kadınlar ve erkekler arasındaki gelgitler konusunda şaşırtıcı bir dürüstlük sergileyerek karakterlerinin hem kendi vücutlarının içinde hem de New York’ta yaşadığı çetin savaşları araştırıyor ve okura sunuyor.

KADINLARIN NESİ VAR? – JACKY FLEMING

Desen Yayınları

2017 yılında Artémisa Mizah Ödülü’ne değer görülen Kadınların nesi var?, her kadının ama en çok da her erkeğin kitaplığında bulunması gereken bir kitap.  Desen Yayınları’nın sert kapaklı özel baskısı ile okurla buluşturduğu Kadınların Nesi Var?, hem düşündüren hem de eğlendiren metniyle son yılların en iyi mizah kitaplarından biri.

RESİMLİ ADAM – RAY BRADBURY

İthaki Yayınları

Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Tüm yeteneklerini sergilediği ve çerçeve öykü formatında yazdığı Resimli Adam ise modern bireyin psikolojisine ve teknolojik ilerlemenin karanlık yanına ışık tutan eşsiz bir öykü derlemesi.

TARIK AKAN: ÜLKEMİN GÜZEL YÜZÜ – KIYMET COŞKUN

Can Yayınları

Ülkemizin çağdaş zamanlarından bir fırtına gibi gelip geçen bir sima… Sinemamızın ortasına düşen bir yıldız… Sonunda ülkenin en zor zamanlarında politik tercihleriyle halkının yanında yer almış, halkının çıkarları için mücadele etmiş bir aydın… Elinizdeki kitap Tarık Akan dostlarının, izleyicilerinin, okurlarının ve yoldaşlarının bir vefa borcu olarak onun birinci ölüm yıldönümü için hazırlandı. Akan’ın yıllarca emek verdiği Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın katkılarıyla…

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

2017 Man Booker Roman Ödülü George Saunders’ın

Read Next

Jonathan Wilson, İstanbul’da okurlarıyla buluşacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *