İşçi patlamada öldüğünde bu cinayet değil midir?

Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz’ın kaleme aldığı “Fıtrat” İletişim Yayınları etiketiyle okuyucusuyla buluşmaya hazırlanıyor.

“İş kazası değil, cinayet” başlığıyla kaleme alınan kitap iş cinayetlerini konu alıyor. Kitabın başlangıcı 29 Aralık 2005’te, beş kadın işçinin gerekli önlemlerin alınmadığı Özay Tekstil fabrikasında çıkan yangını hatırlatarak başlıyor.

Sermayenin kar hırsının beraberinde ölüm getirdiği, kitabın her bir sayfasında ince ince işleniyor. İsmail Saymaz “Fıtrat” isimli kitabıyla tekstil, inşaat, maden, enerji, tersane işçilerinin, alınteriyle para kazananların sesi oluyor.

Tanıtım Bülteninden

“Kaza değil bu ya, bu cinayet. Niye cinayet biliyor musun? Bazen şöyle diyorlar: İşçiler cahildir. Öyle midir? Bu işçiler dünya güzeli gemileri yapıyor, denizde yüzdürüyor; cahil değil. Ama elektriğe bastığında cahil! Oysa önlem almadığından, üç kuruş daha fazla kazanasın diye beş kuruşu harcamadığından bu cinayet oluyor. Beş dakikalık gaz ölçümünü yapmazsan, işçi patlamada öldüğünde bu cinayet değil midir? Cinayetin âlâsı bu.” Tersane işçisi Hakkı Demiral

Türkiye’nin son otuz yıldır geçirdiği iktisadi dönüşüm, tüm çıplaklığıyla işçi ölümlerinde çıkar karşımıza. Kimi zaman maliyet hesabıyla kimi zaman kadere havale edilerek ulaşılan sonuç, işçilerin hayatlarının devlet ve özel sektör tarafından önemsenmediği, güvencesizlik, ihmal ve umursamazlığın kol gezdiği bir “ölüm yolculuğu”dur. Tekstil, inşaat, maden, enerji, tersane işçilerinin hızlanarak artan ölümleri iş kazası değil, cinayet hükmüyle anılıyor bu nedenle. Başarılı gazeteci İsmail Saymaz, bu cinayet mahallerine dönüp bir kez daha bakıyor, cinayetin delillerinin izini sürüyor Fıtrat’ta…

  • Fıtrat
  • İş Kazası Değil, Cinayet
  • Yazar: İsmail Saymaz
  • Türü: Araştırma-Politika
  • Baskı Yılı: Kasım 2016
  • Sayfa Sayısı: 253 Sayfa
  • Yayınevi: İletişim Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bu bakkalda para değil, kitap geçiyor!

Read Next

Aşkı Yeni Bir Bakışla Okumak: “Aşk Dersleri”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *