İyi Kitap, 100. sayısı ile okurlarına merhaba diyor.

Türkiye’de çocuk ve gençlik edebiyatı alanında yayımlanan tek dergi İyi Kitap, 2018’in Ocak ayında 100. sayısı ile okurlarına merhaba diyor. Tudem Yayın Grubu’nun desteğiyle her ay ücretsiz yayımlanan ve dağıtılan İyi Kitap, inceleme ve eleştiri yazılarıyla daha fazla çocuk ve gencin iyi kitaplara ulaşmasını hedefliyor. 

Çocuk ve gençlik edebiyatı dergisi İyi Kitap 2018’in Ocak ayında 100. sayısını kutluyor. Türkiye’deki çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki tek dergi olma özelliğine sahip olan İyi Kitap, her ay yetkin isimlerin kaleminden çıkan inceleme ve eleştiri yazılarına yer veriyor.

İyi Kitap içerisinde okul öncesi, ilk okuma, çocuk ve gençlik kitaplığı, sahaf dükkânı ve başvuru kitaplığı gibi bölümler altında farklı yaş ve ilgi alanlarına uygun kitaplar inceleniyor.

Ücretsiz dağıtılıyor, dijital olarak da okunabiliyor

Öğretmen ve ebeveynlerin çocuk ve gençlere nitelikli kitaplar seçmesine olanak tanımak amacıyla Tudem Yayın Grubu’nun sosyal sorumluluk projesi olarak yayın hayatına başlayan dergi, dokuz yıldır Türkiye’nin dört bir yanındaki özel okullara, devlet okullarına, kütüphanelere ve kitabevlerine ücretsiz olarak dağıtılıyor.

İyi Kitap’ın dijital kopyası kendi web sitesinden, Issuu ve Magzter üzerinden ücretsiz olarak okunabiliyor. İyi Kitap sosyal medya hesaplarından da yeni sayılarının duyurusunu takipçileriyle paylaşıyor.

Başarısının sırrı bağımsızlığında

İyi Kitap’ın çocuk ve gençlik edebiyatı alanında bir referans olarak kabul edilmesinin altında, kurulduğu günden bu yana bağımsız bir editoryal çalışma sürdürmesi yatıyor. Dergide, yeni ve dikkat çeken çocuk ve gençlik kitapları, yine bu alandan gelen yazarlar, editörler, çevirmenler ve illüstratörler tarafından yayınevi ayrımı yapılmaksızın değerlendiriliyor.

İyi Kitap’ın büyük bir boşluğu doldurduğuna dikkat çeken Tudem Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni ve İyi Kitap Yayın Yönetmeni ve İlke Aykanat Çam, “İyi Kitap’ın en önemli özelliklerinden biri adına yakışır şekilde ‘zamansız’ olması. İyi kitaplar nasıl eskimiyor, değerini koruyor, yeniden okumalarla keşiflere olanak sağlıyorsa, İyi Kitap da öyle. Bugün İyi Kitap’ın ilk sayısını eline alan bir okur, aynı tadı alabilir, kendine notlar çıkarabilir, okuma listesine ‘iyi kitap’lar ekleyebilir.” dedi.

2009 yılından bu yana kesintisiz yayımlanarak bir edebiyat dergisi için yakalanması zor bir başarıya imza atan İyi Kitap, 100. sayısını derginin bugüne kadarki yolculuğunu istatistikler ve söyleşiler ile anlatan bir özel dosyayı okurlarıyla paylaşarak kutluyor.

Rakamlarla İyi Kitap’ın 100 sayısı

100 sayı boyunca İyi Kitap’ta 2.403 adet kitap değerlendirildi. Bunlardan 1.164’ü çocuk, 377’si gençlik kitabı iken; 385 başvuru; 88 de çizgi roman incelemesi yayımlandı.

Değerlendirilen 2.403 kitabın 767’si Türkçe, 1.636’sını ise çeviri eserler oluşturuyor. Toplam 3 milyon 296 bin tiraja ulaşan İyi Kitap’ta bugüne kadar 190 yazar inceleme yazıları ile dergiye katkı sağladı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sonsuzluğun düş kitabı “Hikaye Avcısı”

Read Next

Şairin imzası: “Tarih öncesi köpekler havlıyordu”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *