İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali 21 Haziran’da Başlayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl ilki düzenlenecek olan İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali 21 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali 21 Haziran Avrupa Müzik Günü’nde başlayacak. 11 günlük festivalde yerli ve yabancı 87 film izleyiciyle buluşacak.

Festival Düzenleme Kurulu Başkanlığını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, yönetmenliğini sinema yazarı Vecdi Sayar’ın üstlendiği festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğinde, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Konsolosluğu, Macar Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü, Kültürlerarası Sanat Derneği ve İzmir Sinema Ofisi işbirliğiyle düzenleniyor. Festival Yürütme Kurulu’nda Büyükşehir Kültür Sanat Daire Başkanlığı ve İzmir Sinema Ofisi çalışanları yer alıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, festivali sabırsızlıkla beklediklerini dile getirerek “İhmal edilmiş bir alan olan sinema-müzik ilişkisini gündeme getirmek istiyoruz. Amacımız sinema ve müzik sektörlerini İzmir’de buluşturmak” dedi.

Programın yarışma filmleri, Bakanlığın ve İzmir Valiliğinin özel izniyle akşamları Kültürpark’ta gösterilecek. Diğer bölümlerdeki filmler ise İzmir Sanat, Büyükşehir’in Basmane’deki yeni sanat mekânı Bıçakçı Han ve Fransız Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Ulusal Yarışma filmleri
Festivalin Ulusal Yarışma seçkisinde kurmaca, belgesel ayrımı gözetilmeksizin 12 film gösterilecek.

Başkanlığını yönetmen Ezel Akay’ın üstlendiği, müzisyen-akademisyen Prof. Berrak Taranç, besteci Cem İdiz, akademisyen-yazar Prof. Oğuz Makal, söz yazarı Mehmet Teoman, oyuncu Tülay Günal ve film müziği alanından bir akademisyen Feyzi Erçin’den oluşan jüri, Kristal Flamingo adıyla anılacak festival ödüllerinin kazananlarını belirleyecek. Ödüller 1 Temmuz’da açıklanacak.

En İyi Film ödülünü kazanacak filmin yapımcısına, bir sonraki filmini İzmir’de çekmesi koşuluyla, İzmir Sinema Ofisi tarafından 300 bin TL değerinde lojistik destek sağlanacak. İzelman A.Ş. tarafından ise en iyi film ve jüri özel ödülü alan yapımların yönetmenleri, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi film müziğinin bestecisi ve en iyi ses tasarımcısı 10’ar bin lira değerinde akçalı ödül verilecek.

Ulusal Yarışma seçkisinde yer alan filmler şöyle:
“Ah Gözel İstanbul” / Zeynep Dadak

“Aşk, Büyü, v.s” / Ümit Ünal

“Bir Nefes Daha” / Nisan Dağ

“Ceviz Ağacı” / Faysal Soysal

“Hayaletler” / Azra Deniz Okyay

“İnsanlar İkiye Ayrılır” / Tunç Şahin

“Kovan” / Eylem Kaftan

“Kraliçe Lear” / Pelin Esmer

“Mimaroğlu” / Serdar Kökçeoğlu

“Nasipse Adayız” / Ercan Kesal

“Nuh Tepesi” / Cenk Ertürk

“Ölü Ekmeği” / Reis Çelik

Televizyon dizilerinin müzikleri de ödüllendirilecek
Festival kapsamında televizyon alanında da bir değerlendirme olacak. TV eleştirmenleri Elçin Yahşi, Özlem Özdemir, Sina Koloğlu, Yazgülü Aldoğan, sinema yazarı Burak Göral, sinema ve müzik yazarı Cumhur Canbazoğlu ile besteci Serdar Kalafatoğlu’ndan oluşan jüri, son bir yıl içinde açık televizyon kanalları ile dijital platformlarda gösterilmiş dizilerin ana tema müzikleri ve şarkıları arasında bir değerlendirme yaparak, dört kategoride en iyi özgün dizi müziği ve en iyi özgün şarkı ödülleri, en iyi özgün platform dizi müziği ve şarkısı ödülleri verecek. Bestecilere, Kristal Flamingo ve İZFAŞ’ın vereceği 10 bin lira tutarındaki ödülleri. 1 Temmuz’daki ödül töreninde takdim edilecek.

87 film ve konserler
Festival kapsamında yerli ve yabancı 87 film gösterilecek ve konserler yapılacak. 21 Haziran’da Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılacak açılış töreninde, Hakan Şensoy yönetiminde İzmir Büyükşehir Belediyesi Ele Ele Müzik Senfoni Orkestrası, bu yılın “Ustalar”ı Yalçın Tura, Arif Erkin ve Cahit Berkay ile yitirdiğimiz iki değerli besteci Atilla Özdemiroğlu ve Timur Selçuk’un film müziklerinden bir seçki seslendirilecek.

23 Haziran’da Açıkhava Tiyatrosu’nda Cahit Berkay ve Film Müzikleri Orkestrası’nın konseri olacak.

Kapanış konserinde ise sol elle çaldığı eserlerle tanınan Fransız piyanist Maxime Zecchini dünya sinemasından film müzikleri yorumlayacak.

Akşamları saat 20.00’de ise Kültürpark’da film söyleşileri öncesi İzmirli müzisyenlerin dinletileri yer alacak.

‘Ustalara Saygı’
Festivalin ilk gününde Türkiye sinemasının usta bestecileri Yalçın Tura, Arif Erkin, Cahit Berkay’a ve sanatçı Hümeyra’ya onur ödülü verilecek. Sanatçıların müziklerini yaptığı filmlerden bir seçki, “Ustalara Saygı” bölümünde gösterilecek.

Artık aramızda olmayan Atilla Özdemiroğlu, Timur Selçuk, İtalyan besteci Ennio Morricone, Fransız sinemasının film müziği alanındaki ustalarından Michel Legrand ve Arjantinli besteci Astor Piazzola müziklerini yaptıkları filmlerle festivalin “Anılarına” adlı bölümde yer alacak. Bu yıl Oscar’da yarışan “Quo Vadis Aida?”nın bestecisi Polonyalı Antoni Lazarkiewicz’e de Kültürlerarası Sanatsal Başarı Ödülü verilecek.

Sinemanın klasikleri
Usta bestecilere ayrılan iki bölümde sinemanın klasik yapıtları gösterilecek. Programda, Arif Erkin’in müziklerini yaptığı Duygu Sağıroğlu’nun “Bitmeyen Yol”u, Atıf Yılmaz’ın “Değirmen”i, Cahit Berkay’ın müziklerini yaptığı Orhan Oğuz’un “Herşeye Rağmen”, Ömer Kavur’un “Kırık Bir Aşk Hikâyesi”, Yalçın Tura’nın müziklerini yaptığı Metin Erksan’ın “Yılanların Öcü” ve Yılmaz Güney’in “Umutsuzlar”ı, Atilla Özdemiroğlu’nun müzikleriyle Ömer Kavur’un “Anayurt Oteli”, Yavuz Turgul’un “Muhsin Bey”, Timur Selçuk’un müzikleriyle Bilge Olgaç’ın “Gülüşan”, Erden Kıral’ın “Mavi Sürgün” filmlerinin yanı sıra, Hümeyra’nın rol aldığı en yeni filmlerden Çağan Irmak’ın “Unutursam Fısılda” ve Caner Özyurtlu’nun “Biz Böyleyiz” filmleri yer alıyor.

Müzik ve müzisyenler üstüne
Festival film müziği üzerinde odaklanan Ulusal Yarışma, Onur Ödülleri ve Anılarına başlıklı bölümlerinin dışındaki filmler ise müzik ve müzisyenleri konu alan kurmaca ya da belgesel yapıtlardan oluşuyor.

“İki Macar Ustadan Beş Kısa Film” başlıklı bölümde Istavan Szabo ve Zoltan Huszarik’in görüntü ile müziği buluşturan kısa filmleri yer alıyor. “Hayatım Müzik” bölümünde ünlü müzisyenlerin yaşam öyküleri üstüne belgesel ya da kurmaca filmler yer alıyor. Beatles’dan Buena Vista Social Club’a, Nick Cave’den Morissey’e, Whitney Houston’a, Andrea Bocelli’den Pavarotti’ye uzanan, Dalida’nın ve Yavuz Çetin- Kerim Çaplı iklisinin trajik yaşam öykülerine odaklanan bir seçkinin yanı sıra bu bölümün yerli yapımları arasında “Müslüm” ve “Neredesin Firuze” de var.

“Müzik ve Toplum”, “Sinemamızdan Müzik Belgeselleri”, “Her yaştan Çocuklar için Disney Klasikleri” gibi bölümler de programda yer alıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sıcacık Bir Hikâye: Püf Çiçeğim

Read Next

Netflix’ten Spotify Dizisi: Yayın Tarihi Belli Oldu!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram