Joan Baez İstanbul’da Nazım şiirini seslendirdi (Video)

Genco Erkal’ın Nazım Hikmet’in “Vatan Haini” şiirini okuduğu konserde Joan Baez de Nazım Hikmet’in “Kız Çocuğu” şiirini Türkçe seslendirdi.

68 kuşağının efsane isimlerinden Joan Baez Nazım şiiri seslendirdiği konseriyle İstanbul’daydı.

Joan Baez bugün İstanbul Harbiye’de Cemil Topuzlu Açık Hava sahnesindeydi.Baez yeni albümü “Whistle Down The Wind” için Türkiye’ye geldi.

Genco Erkal’ın Nazım Hikmet’in “Vatan Haini” şiirini okuduğu konserde Baez de Nazım Hikmet’in “Kız Çocuğu” şiirini Türkçe seslendirdi.

Joan Baez’in Türkiye’de verdiği 6. konser oluyor.


JOAN BAEZ KİMDİR?

1968 kuşağının etkileyici isimlerinden olan Joan Baez 1941 yılında New York’da Staten adasında doğdu, 15 yaşında gitar çalmaya başladı.

Baez henüz 16 yaşındayken, bombardıman tatbikatı sırasında lise binasını terketmeyerek ilk baş kaldırışını gösterdi. 1958 yılında, henüz 17 yaşındayken annesi-babası ve iki kız kardeşi ile birlikte Palo Alto’dan Boston’a taşındılar.

ÖZGÜRLÜĞÜN VAZGEÇİLMEZ SESLERİNDEN

Üç oktav ses aralığına sahip bir soprano olan Baez’in şarkılarının çoğu sosyal konularla ilgilidir. 1961 yılından bu yana kariyerinde “Bob Dylan” ile iç içe bir çizgi izleyen sanatçı özgürlük ve insan hakları için yazılan şarkıların vazgeçilmez sesi olmuştur. Geleneksel baladlar, blues tınıları, ninniler, kovboy şarkıları ve etnik folk melodileri arasına sakladığı mesajlarla günden güne tanınırlığını artıran sanatçı birçok insan hakkı mitinginden, savaş karşıtı gösterilere birçok alanda yer almıştır.

Vietnam Savaşı’na karşı çıkan Baez, ABD ve Kanada’da konuşma gezilerine çıkarak halkı askere alınmaya karşı direnişe çağırmıştır. Aynı zamanda “Şiddete Başvurmaktan Kaçınma Sanatını İnceleme Enstitüsü”nü de kuran isimdir.

Çıktığı TV programlarında barışçı amaçlar doğrultusunda kamuoyu oluşturmaya çalışan sanatçı 1970′li yıllarda uzun bir Avrupa turnesine çıktı. Eşi David Harris’in protesto hareketlerini oluşturduğu iddiası ile hapise atıldı. Ardından Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nde başarılı bir dizi konser verdi.

30’DAN FAZLA ALBÜM VE KIRK BEŞLİKLER

1959 yılından beri 30’dan fazla albümü ve sayısız kırk beşlik plak çıkardı. Özellikle 1975 tarihli “Diamonds & Rust” albümü büyük başarı sağlamış, bu albümde Jackson Browne, Janis Ian, John Prine, Stevie Wonder & Syreeta, Dickey Betts of the Allman Brothers Band ve Bob Dylan gibi ünlü isimlerin şarkılarına yer vermiştir. Şarkı yazarı olmasına rağmen özellikle yetmişlerin ikinci yarısından sonra The Beatles, Jackson Browne, Paul Simon, The Rolling Stones, Stevie Wonder ‘ın şarkılarına cover yapmıştır.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Direnenler, ihanet edenler, faşizm ve yoldaşlık: Wedding Barikatları

Read Next

Edebiyat dünyasına derin bakış: Yüz Yüze Konuşmalar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *