John Delahunt: Bir Cinayetin Hikâyesi

Andrew Hughes‘un kaleme aldığı ilk eseri olan John Delahunt: Bir Cinayetin Hikâyesi, ustalıkla planlanmış ve zarifçe yazılmış bir başlangıçtır.

Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alan John Delahunt: Bir Cinayetin Hikâyesi tarih sahnesinden bugüne ustalıkla aktarılmış bir roman.

Dublin, 1841. Aralık ayında soğuk bir sabah. Küçük bir oğlan çocuğu tatlı sözlerle kandırılıp annesinin yanından alınıyor ve vahşice katledilmiş olarak bulunuyor. Yoksulluk, eşitsizlik ve siyasal istikrarsızlığın egemen olduğu kentte işlenen onlarca elim cinayetten biri, ama diğerlerinden farklı olarak halkı galeyana sürüklüyor. Çünkü John Delahunt adında sorumsuz bir öğrenci olan katil, aynı zamanda Dublin Kalesi’ndeki istihbaratçıların ücretli muhbiri. İşin tuhafı, katil ne işlediği cinayetten pişmanlık duyuyor ne de alacağı cezadan korkuyor. Hücresinde idam gününü beklerken serinkanlılıkla hikâyesini kaleme almayı seçiyor.

Tarihî bir araştırma yaparken tesadüfen bu olayın belgelerini bulan Andrew Hughes, 1841’de geçen hikâyeyi Dickens’vari bir atmosferde ve gotik edebiyata yaraşır bir dilde aktarmayı ustalıkla başarmış.

  • John Delahunt: Bir Cinayetin Hikâyesi
  • Yazar: Andrew Hughes
  • Çeviri: Emre Can Sarısayın
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Temmuz 2018
  • Sayfa Sayısı: 368 Sayfa
  • Yayınevi: Can Yayınları

 

Okuma önerisi!

Âşıklar Delidir ya da Yazı Tura – Ayfer Tunç

Güzella Bayındır’ın incelemesi; “Modern bir destan; Âşıklar Delidir ya da Yazı Tura”
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Ayfer Tunç öykü ve romanlarını seven edebiyat okurlarındansanız onun; hüzünlü, derin, çok katmanlı diline aşinasınızdır. Can Yayınları etiketiyle Şubat ayında yayımlanan Âşıklar Delidir ya da Yazı Tura adlı romanıyla okuyucusunu yine sukutuhayale uğratmıyor Ayfer Tunç.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yeni Gelen’in Temmuz sayısında Ahlat Ağacı’nın kapsamlı eleştirisi var

Read Next

Sofu görünümlü budala: Efsuncu Baba

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *