Joon-ho, Assayas, Godard: The Criterion Collection’ın Nisan Ayı Seçkisinde Yer Alacak Filmler Açıklandı

The Criterion Collection’ın nisan ayı seçkisinde Bong Joon-ho imzalı “Cinayet Günlüğü” (Memories of Murder), Olivier Assayas’ın yönettiği “Irma Vep” ve Jean-Luc Godard’ın unutulmaz filmi “Erkek Dişi” (Masculin Féminin) gibi yapımlar yer alacak.

Sinema tarihinde yer etmiş filmleri, restore ederek ve birçok işlemden geçirerek DVD formatında izleyicilerle buluşturan, aynı zamanda usta yönetmenlerin bütün filmlerini bir araya getiren box-set‘ler de hazırlayan The Criterion Collection‘ın nisan ayı seçkisinde yer alacak filmler açıklandı.

FilmLoverss‘ın The Playlist’ten aktardığı habere göre, gerçek bir hikâyeden uyarlanan ve Güney Kore’nin ilk seri katilini yakalamaya çalışan iki dedektifin öyküsünü izlediğimiz Bong Joon-ho‘nun imzasını taşıyan “Cinayet Günlüğü”, The Criterion Collection’ın seçkisine katılmaya hazırlanıyor. “Parazit”in (Parasite) yakaladığı başarının ardından yeniden konuşulmaya başlanan film, yıllar sonra başarısını yeni bir boyuta çıkarıyor ve bu sayede Criterion seçkisine girmeye hak kazanıyor.

Olivier Assayas’ın yazıp yönettiği 1996 yapımı “Irma Vep”, The Criterion Collection’ın seçkisinde kendisine yer buluyor. Filmde Jean-Pierre Léaud tarafından canlandırılan René Vidal adlı yönetmen, 1915-16 yıllarında çekilen Fransız sessiz filmi “Les Vampires” filmini yeniden çekecektir. Irma Vep rolü için kararsızlığa düşen Vidal, Hong Konglu oyuncu Maggie Cheung ile anlaşır. Daha önce aksiyon filmlerinde yer alan ve Fransızca bilmeyen Cheung ile iletişimde zorlanırlar. Buradan hareketle film, sette yaşanan zor ve trajikomik durumların anlatırken aynı zamanda Fransız film endüstrisine dair eleştirilerde getirir.

Fransız Yeni Dalga akımının en önemli temsilcilerinden biri olan usta yönetmen Jean-Luc Godard‘ın unutulmaz filmi “Erkek Dişi” de The Criterion Collection’ın seçkisine dâhil oluyor. Godard’ın politik tartışmalar ve önermeler içeren bu filmi, askerlik görevini bitiren Paul ve çevresindeki insanlarla olan iletişimi vasıtasıyla Fransa’nın genç kültürüne, daha doğrusu 68 ruhuna ışık tutuyor.

Ayrıca western filmlerinin unutulmaz yönetmeni Anthony Mann’in imzasını taşıyan ve sinematografi dalında Oscar’a aday olan 1950 yapımı “The Furies” ile “Yedinci Cennet” (7th Heaven) ve “Bad Girl” filmleriyle Oscar kazanan Frank Borzage’in bir aşk üçgeni merkezinde hikâyesini anlattığı “History Is Made at Night” filmi, nisan ayı seçkisinde yer alacak diğer yapımlar olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

“Cinayet Günlüğü”nün The Criterion Collection’daki versiyonunda, filmin yapım aşamasıyla ilgili bir belgesel ve Bong Joon-ho’nun yeni bir röportajı yer alırken; “Erkek Dişi”nde ise 2004 ve 2005 yılları arasında Jean-Luc Godard ve filmin başrol oyuncularından Chantal Goya ile yapılmış röportajlar bulunuyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

John Wick 4’ün Çekimlerine Bu Yıl Başlanabilir

Read Next

Arzu Birol’dan İlk Roman: Bobby Brown’un Olağan ve Üstü Öyküsü

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *