Kapağını açmak için sabırsızlanacağınız en yenilerden 10 kitap

Hazırladığımız liste raflardaki yeni kitaplardan oluşuyor. Farklı kategorilerin yer aldığı listemizde en yenilerden dikkatimizi çeken 10 kitabı takipçilerimiz için listeledik.

Ülke olarak oldukça yoğun gündemlerin olduğu günlerden geçiyoruz. Böylesi dönemlerde kitaplara sarılmak belki de insana en iyi gelen şeylerden bir tanesi. Yayınevleri de gündem yoğunluğuna paralel olarak kitapseverlerin ilgisini çekebilecek kitapları yayımlamaya devam ediyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Hazırladığımız liste raflardaki yeni kitaplardan oluşuyor. Farklı kategorilerin yer aldığı listemizde en yenilerden dikkatimizi çeken 10 kitabı takipçilerimiz için listeledik.

1. Yaz Gecesi Rüyası – Carrie Elks

Roman – Hep Kitap

Shakespeare oyunlarındaki romantizmi aratmayan, başrolde aşkın olduğu bir roman: Yaz Gecesi Rüyası! Carrie Elks’in kaleme aldığı Shakespeare Kardeşler serisinin ilk kitabı Yaz Gecesi Rüyası; birbirinden nefret eden bir oyun yazarı ile yakışıklı bir aktörün gerçek aşka uzanan macerasıyla raflardaki yerini aldı.

2. İşte İnsan – Michael Moorcock

Bilimkurgu – İthali Yayınları

Tolkien sonrası fantastik edebiyatın öncü ve en önemli yazarlarından olan Michael Moorcock yalnızca yarattığı efsanevi karakteri Elric’le değil, Yeni Dalga akımının yükselmesine sebep olan editörlüğüyle de türün kaderini doğrudan etkilemiş ender yazarlardan. Moorcock’ın kendi sınırlarını bile zorlayıp tabuları yerle bir ettiği bilimkurgu kitabı İşte İnsan ise Jungcu psikoloji temel alınarak yazılmış en cüretkâr zaman yolculuğu romanlarından biri.

3. Evlilik Meselesi – Jeffrey Eugenides

Roman – Domingo Yayınevi

Bakir İntiharlar ve Middlesex’le adını çağdaş edebiyatın büyük ustaları arasına yazdıran Jeffrey Eugenides, Evlilik Meselesi’nde bize genç ve idealist olmanın, fikirler ve kitaplarla yanıp tutuşmanın coşkusunu hatırlatıyor.

4. Adınla Başlar Hayat – Zakes Mda

Roman – Ayrıntı Yayınları

Güney Afrika’nın en önemli yazarlarından biri olan Zakes Mda, kendisine ülkesinin en prestijli ödülü olan M-Net Kitap Ödülü’nü kazandıran Adınla Başlar Hayat adlı bu romanında doğduğu toprakların gerçeklerini gözler önüne seriyor. Ölümün bu coğrafyanın en önemli gerçeği hâline getirildiği bir dönemde yazılmış olan roman, aynı zamanda bu kavramın içten bir anlatımı olarak karşımıza çıkıyor…

5. Antilop ve Flurya – Margaret Atwood

Roman – Doğan Kitap

Sağ kalan son insan Kar Adamı’nın ayakta kalabilmek için mücadele ederken bir yandan da yok olan insanlığa yaktığı ağıttır Antilop ve Flurya. Dünyada doğal kaynaklar tükenirken büyük şirketlerin tek derdi insanları aptallaştırarak sentetik yaşamın “daha iyi” olduğuna inandırmak ve kasalarını doldurmaktır. Şirketlere ait Sitelerde yaşayanlar olan biteni izler ve Site Yöneticilerine korkuyla itaat ederler. Zaten düşünmelerine gerek yoktur, eğlenmeleri için malzeme hazırdır: internetten canlı canlı izlenen cinayetler, intiharı bir şova dönüştürmeyi vaat eden web siteleri, çocuk ve hayvan pornoları… “Reyting”, şiddet ve cinselliğin dozuna bağlıdır, doz arttıkça reyting artar.

6. Dillemma – Samantha King

Korku – Karakarga Yayınları

Madeleine hayatını çocuklarına adamış, onlar için ölebilecek bir annedir. Ama ikizlerinin onuncu doğum gününün sabahında sevgisi teste tabi tutulur. Bir katil evine girer ve ona korkunç bir ikilem sunar: Çocuklarından biri ölmek zorunda. Hangisini tercih edersin?

7. Yunan Dansçı Kız – Arthur Schniztler

Roman – Alakarga Yayınları

Bir sihirbazın öleceğiniz zamanı söylediği kehanetinden kaçabilir misiniz? Arthur Schnitzler’in öykü seçkisi Yunan Dansçı Kız’da bu soruların cevaplarını bulacak, kendinizi kahramanların yerine koyarak neler yapabileceğinizi düşüneceksiniz.

8. Sirius Deneyleri – Doris Lessing

Bilimkurgu – DeliDolu Yayınları

Sirius Deneyleri, 2007 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Doris Lessing’in, bilimkurgu, fantezi ve felsefeyi harmanlayan politik bilimkurgu başyapıtı “Argos’taki Kanopus Arşivleri” dizisinin üçüncü cildi. Lessing, Şikeste ile başlattığı “öznel dünya tarihini” Sirius Deneyleri ile daha da derinleştiriyor. Roman, farklı uygarlıklara ve antik şehirlere ait çeşitli mitleri ve tarihi gerçeklikleri günışığına çıkaran epik bir hikâye anlatıyor.

9. Pamuk İmparatorluğu – Sven Beckert

Tarih – Say Yayıncılık

Pamuk İmparatorluğu hepimizin yakından tanıdığı bir ürünün geçmişini araştırarak kapitalizmin küresel tarihini ortaya koyuyor. Hem sürükleyici bir anlatım hem de modern dünyanın nasıl ortaya çıktığına ilişkin bir vaka incelemesi okuyacaksınız.

10. Ayaküstü İzmir – Nejat Yentürk

Yemek – Oğlak Yayıncılık

Ayaküstü İzmir’de bu zarif liman kentinin kültürünün simgesi hâline gelmiş sokak lezzetlerini ustalarından okumanın yanı sıra tahta kasalı manav arabalarını, İzmir kâri şerbet güğümlerini, söğüşçü camekânlarını keşfedecek, bir şehrin ayaküstü mutfağını âdeta okurken tadacaksınız.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sadeliğin güzelliği: Bir Kırık Segah

Read Next

Man Booker Ödüllü yazar Anne Enright’ten: Yeşil Yol

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram