Kate Evans imzalı grafik roman İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit

İngiliz yazar, ressam ve aktivist Kate Evans’ın yakın tarihimizin en büyük insanlık ayıplarından birini ele aldığı grafik romanı İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit, Desen Yayınları etiketiyle okurlarıyla buluşuyor.

Son yılların en çarpıcı grafik romanlarından biri olarak anılan İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit, Fransa’nın İngiltere’ye geçiş noktası ve aynı zamanda Avrupa’daki göçmen krizinin sembollerinden biri olan Calais’deki mülteci kampını anlatıyor. Pek çoğu Ortadoğu ve Afrika’dan gelen mültecilerin en büyük isteği İngiltere’ye ulaşmak. Çağımızın en büyük yaralarından biri olan mültecilik olgusuna birinci elden tanıklık ettiren kitap, dramatik hayat öykülerini nesnel bir bakışla anlatıyor.

İngiliz yazar, ressam ve aktivist Kate Evans’ın haber-röportaj tekniği üzerine temellendirdiği İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit içeriği ile olduğu kadar farklı çizim ve boyama tekniklerinden beslenen karakteristik resimleriyle de dikkat çekiyor.

İlmekler, özel baskısı ve hafızalara kazınacak öyküsüyle, gerek sosyopolitik gerekse sanatsal değer açısından, çarpıcı bir belgesel olma niteliği de taşıyor.

2015 yılında, bir milyondan fazla mülteci Avrupa’ya geldi ve en az üç bin üç yüz yetmiş beş kişi yolda hayatını kaybetti. Bu büyük insan kitlesi içinden birkaç bin kişi, bu tehlikeli yolculukta denizi aşıp İngiltere’ye varabilmek için Fransa’daki Calais kentine ulaştı. Burada anlatılanlar, öykülerinin yalnızca çok küçük bir kısmıdır.

“Evans, modern zamanların trajik ve insanlık açısından en utanç verici öykülerinden birini anlatıyor.” Ellen Graubart

Kate Evans Kimdir?

Karikatürist, ressam, yazar ve aktivist Kate Evans The Spark dergisinde çizmektedir. İçlerinde Kızıl Rosa’nın da olduğu pek çok kitap ve grafik romanın yazarıdır. The Guardian yazarı Steve Bell, Kate Evans’ı “Çizgi roman alanında uzun zamandır görülen en özgün yeteneklerden biri” olarak nitelendirmiştir.

  • İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit
  • Yazar-Çizer: Kate Evans
  • Çeviri: Damla Kellecioğlu
  • Türü: Grafik Roman
  • Baskı Yılı: Mayıs 2018
  • Sayfa Sayısı: 178 Sayfa
  • Yayınevi: Desen Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Orhan Veli’nin en sevilen şiirleri İş Sanat’ta seslendirilecek

Read Next

7. Fakir Baykurt Öykü Ödülü’nün sahibi Figen Alkaç oldu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *