Kitapları ‘kapağını bile açmadan’ okumak mümkün

 

Bilim insanları, kitabı kapağını bile açmadan okumayı sağlayan bir sistem geliştirdi.

Fotoğraf: Gizmodo

Fotoğraf: Gizmodo

Gizmodo’da yer alan habere göre Massachusetts Institute of Technology’deki (MIT) bilim insanları, tetrahertz radyasyonu kullanarak kitabın kapağını dahi açmadan okunmasını sağlayan bir sistem geliştirdiğini açıkladı.

Buna göre kapalı kitabın üzerine kısa tetrahertz dalgaları gönderiliyor ve böylece kamera boş sayfa ile mürekkep arasında ayrım yapabiliyor. Ancak kitabın okunması için dalgaların gönderilmesi yeterli değil. Bunun için bir de karmaşık bir bilgisayar yazılımına ihtiyaç var. Sinyallerin gönderildiği yazılım sayesinde kitabı açmadan içinde ne yazıldığını öğrenmek mümkün olabiliyor.

Sistem, tetrahertz radyasyonunun kitabın içinde dolaşma biçimine göre çalışıyor. Dalgaların mürekkebe, boş sayfalara ya da sayfalar arasındaki hava boşluklarına vurmasıyla her bir sayfada neler yazdığı görülebiliyor.

Bu sistem sayesinde yaklaşık tetrahertz dalgaları 20 sayfa kalınlıktaki bir kitabın içine gönderilebiliyor ve şimdilik dokuz sayfa derinlikteki yazıların okunmasına olanak tanıyor.

Sistemin tarihi nitelikte ve deforme olma ihtimali çok yüksek olan arşiv belgelerine temas sağlanmadan okunması için kullanılması planlanıyor.

Diken | 15.09.2016

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ferit Buradaysa Herkes Buradadır

Read Next

Özcan Karabulut ve Şahap Sıtkı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram