KulturALiterA’dan Çevrimiçi Edebiyat Atölyeleri

Çevrimiçi edebiyat platformu KulturALiterA, nisan-mayıs ayı “Odak Yazar Okumaları”nda yazarlar Ursula K. Le Guin ve Orhan Pamuk’u odağına alacak. Platformda editör ve edebiyat eleştirmeni Doğuş Sarpkaya’nın gerçekleştireceği atölye çalışması da nisan ayında düzenlenecek.

KulturALiterA, çevrimiçi etkinliklerini nisan ve mayıs aylarında da sürdürüyor.

Platformun “Odak Yazar Okumaları” bölümü nisan ayında bilim kurgu ve fantezi edebiyatının önemli yazarlarından Ursula K. Le Guin’i konu edinecek. Oylum Yılmaz’ın yürütücülüğünde düzenlenecek atölye çalışması, Le Guin’in katmanlı edebi yaklaşımına yakından bakmayı; yaratıcılık, dil ve felsefe ekseninde yapıtlarını incelemeyi amaçlıyor. Ayrıca yaratıcı yazarlık alanında pek çok çalışması olan Le Guin aracılığıyla eleştirel ve yaratıcı bakış açısı geliştirmenin, bunu yazıya aktarmanın olanakları da tartışılacak.

TİMAŞ
TİMAŞ

Yazarın “Karanlığın Sol Eli”, “Yerdeniz” serisi, “Mülksüzler”, “Sözcüklerdir Bütün Derdim”, “Zihinde Bir Dalga” ve “Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar” kitapları odağında gerçekleşecek çalışmanın ana başlıkları şöyle:

– Le Guin’de bilimkurgu ve fantastik

– Margaret Atwood ve Le Guin arasındaki efsanevi tartışma

– Cinsel kimlikler, cinsiyetsiz insan hayali ve queer yaşam ideali

– Yazmak, eleştirmek ve yaratıcı yazarlık dersleri vermek arasındaki hassas denge

– Yeni dünya görüşü ve başka bir dünya mümkün hayalini edebiyat sahnesine çıkarmak

– Virgina Woolf, Ursula K. Le Guin ve Bayan Brown

– Ölene kadar kadın yazar olma mücadelesi

18 Nisan’da, Türkiye saatiyle 17.00’da başlayacak etkinliğe katılmak için şuraya bakılabilir.

Mayıs ayı odak yazarı Orhan Pamuk
KulturALiterA, mayıs ayında Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’u odağına alacak.

Yürütücülüğünü Oylum Yılmaz’ın yapacağı atölye çalışmasında Orhan Pamuk ve edebiyatı irdelenecek. “Benim yazdığım gibi kitaplar yazılsın da okuyayım diye yazıyorum. Bir türlü mutlu olamadığım için yazıyorum, demek ki mutlu olmak için yazıyorum” diyen Pamuk’un yapıtlarında benliğin kurgulanma biçimleri, yazar-mekân ilişkisi ekseninde yazarın İstanbul’u ele alış biçimi ve takıntılı âşık-kahramanları merkeze alınarak incelenecek. Ayrıca kahraman ve yazar-kahraman arasındaki mesafenin kalkması, yazarlık kariyeri inşası üzerinden Orhan Pamuk edebiyatının tartışmalı noktalarına basarak eleştirel inceleme, metin ve yazar odaklı eleştiri biçimlerine değinilecek.

Yazarın “Cevdet Bey ve Oğulları”, “Sessiz Ev”, “Kara Kitap”, “Yeni Hayat”, “Kar”, “Veba Geceleri” ve “İstanbul, Hatıralar ve Şehir” kitapları odağında gerçekleşecek çalışmanın ana başlıkları şöyle:

– Orhan Pamuk’un İstanbul’u

– Orhan Pamuk ve aşk

– Doğu-batı sorunuyla estetik düzeyde uğraşmak

– Orhan Pamuk edebiyatında benliğin kurgulanma biçimleri

– Politik-apoltik yazar tartışmaları ekseninde bir yazarlık kariyeri inşa etmek

– İngilizceye çevrilir mi diye yazmak: Orhan Pamuk edebiyatı merkezinde İngilizce çevirinin dünya edebiyatına etkisi ve Nobel edebiyat ödülü tartışmaları

9 Mayıs’ta, Türkiye saatiyle 17.00’da başlayacak etkinliğe katılmak için şuraya bakılabilir.

‘Doğuş Sarpkaya ile Roman Tarihi ve Kuramına Giriş Atölyesi’
Editör ve edebiyat eleştirmeni Doğuş Sarpkaya, KulturALiterA bünyesinde roman üzerine çalışan yazarlar, yazar adayları ve türle ilgilenen tüm okurlar için bir atölye çalışması gerçekleştirecek.

“Doğuş Sarpkaya ile Roman Tarihi ve Kuramı’na Giriş Atölyesi”nde Sarpkaya, 19. yüzyıldan itibaren edebiyat sahnesine çıkan ve bu sahneden inmeyen romanın tarihsel gelişimini ve roman kuramını anlatacak Çalışmanın ilk iki dersinde romanın bir edebi tür olarak doğuşuna ve bunun tarihsel bağlamına odaklanılacak.

Çalışmada şu sorulara yanıt aranacak: “Roman nedir?”, “Diğer edebi türler ve disiplinlerle arasında ne gibi farklar vardır?”, “Romanın bir edebi tür olarak doğuşuna sebep olan kültürel, siyasal ve toplumsal etkiler nelerdir?”, “Hangi öncü metinler ne şekilde değişerek romanın doğuşuna sebep olur?”, “Burjuva devrimleriyle romanın edebiyat sahnesine çıkışı arasındaki kültürel bağlar nelerdir?”

22-29 Nisan tarihleri arasında Türkiye saatiyle 19.00’da başlayacak çalışma Zoom üzerinde gerçekleştirilecek.

Atölye çalışmasına kayıt yaptırmak isteyenler şuraya bakabilir.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Maurice Druon’ın Lanetli Krallar Serisinin İlk Kitabı Epsilon Yayınevi’nden Çıktı

Read Next

26. Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü Mustafa Torun’un

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram