Memet Ali Alabora Memleketimden İnsan Manzaraları İle Turnede

Memleketimden İnsan Manzaraları oyunu şubatta turne yapacak: Alabora sahnede olacak.

Philip Mackenzie’nin sahneye koyduğu, Nazım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaraları adlı epik şiirinin ilk kitabından oluşan tek kişilik oyun, 2020 Şubat ayında itibaren Avrupa’da ve dünyanın farklı yerlerinde turne yapacak. Oyunda yer alacak olan Memet Ali Alabora, 6 yıl sonra ilk kez Türkçe bir oyunla sahnede olacak.

Yönetmen Philip Mackenzie, Nazım Hikmet’in metnini sahneye göstermeci bir biçimde aktarmak istemediğini, ses ve ışığı kullanarak, Nazım’ın dizeleri ile Memet Ali Alabora’nın sesini sahnede buluşturup, yeni bir dünya yaratmak istediğini söylüyor. Mackenzie, Alabora’nın kişisel yolculuğunu ve onun şairin yargılamalar, cezaevi, sürgün ve davalarla geçmiş ömrüyle kurduğu siyasal, tarihsel, kültürel bağları, bir bütün olarak duygusal bir paydaşlığa yerleştirerek tek kişilik bir oyuna dönüştürdü.

TİMAŞ
TİMAŞ

Yapımda yer alan herkesin ayrı ayrı hikâyelerinin yanında, sürekli turne yaparak yollarda olmak için tasarlanan oyun, Türkiye’nin dört bir yanından Avrupa ve dünyaya siyasi ve ekonomik nedenlerle göç etmiş insanları ‘sürgün’de bir araya getirirken, 1941’in insan manzaralarını anlatarak, bugün memleketlerinden uzak kalmış insan manzaralarına tanıklık ediyor.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından organize edilen oyunun, tarih ve zamanlarını öğrenmek için Be Aware’ın facebook sayfasını takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/BeAwarePro/

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

FilmLoverss Yazarları Seçti: 2019’un En İyi Filmleri

Read Next

2019’da En Çok İzlenen Netflix İçerikleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram