‘Nasipse Adayız’a Belgrad Uluslararası Film Festivali’nden Ödül

Ercan Kesal’ın senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metraj filmi “Nasipse Adayız”, Belgrad Uluslararası Film Festivali’nde en iyi ilk film ödülüne değer görüldü.

İlk gösterimini Avrupa’nın önde gelen film festivallerinden 49. Rotterdam Film Festivali’nde gerçekleştiren “Nasipse Adayız”, 49. Belgrad Uluslararası Film Festivali’nde en iyi ilk film ödülünü kazandı.

Pandemiden dolayı ödül törenine katılamayan, duygu ve düşüncelerini video aracılığıyla aktaran Kesal, Sırbistan’ın kendisinin hayatında özel bir yeri olduğunu ifade etti. “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmiyle Sırbistan’a Emir Kusturica’nın davetlisi olarak gittiklerinde Kustirica’nın kendisine Ivo Andric’in “Drina Köprüsü”nü hediye ettiğini ve bu kitabın yıllar önce babasının kendisine okuması için aldığı ilk ciddi kitap olduğunu belirten Kesal, Kusturica’nın hediyesinin büyük anlam ifade ettiğini söyledi.

‘Nasipse Adayız’
Kesal’ın aynı adlı romanından uyarlanan “Nasipse Adayız”, İstanbul’da bir belediyenin başkan aday adayı olan doktor Kemal Güner’in bir günde geçen trajikomik hikâyesine odaklanıyor. Ercan Kesal, Selin Yeninci, İnanç Konukçu ve Muttalip Müjdeci’nin başrollerde yer aldığı filmde Nazan Kesal ve Valeriu Andriuta da konuk oyuncu olarak rol alıyor.

Ay Yapım, Poyraz Film, Thalia Production ve Living Pictures’ın yapımcılığını üstlendiği “Nasipse Adayız”, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Sırbistan Film Fonu tarafından desteklendi.

Türkiye-Sırbistan ortak yapımı olan filmin görüntü yönetmenliğini Barbu Balasoiu, kurgusunu Ali Aga, sanat yönetmenliğini ise Oya Köseoğlu üstlendi.

İstanbul Film Festivali’nde en iyi yönetmen, en iyi kurgu ve FIPRESCI En İyi Film ödüllerini kazanan film, son olarak 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film yarışmasında en iyi film, en iyi yönetmen, Ayhan Ergürsel En İyi Kurgu Ödülü, yardımcı rolde en iyi kadın oyuncu ve Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü’yle beraber toplam beş dalda ödüle değer görüldü. Film 53. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’nde en iyi film ve en iyi yönetmen ödülleri başta olmak üzere toplam beş dalda ödül kazandı.

“Nasipse Adayız” Netflix’te gösterilmeye devam ediyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

40. İstanbul Film Festivali’nin Belgesel ve Kısa Film Gösterimleri Başlıyor

Read Next

2021 MTV Film ve TV Ödülleri Sahiplerini Buldu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *