Nazi Subayının Karısı

Tarihi gerçekleri bir ölüm kalım savaşı içinde okuyacağınız bu kitapta sarsıcı bir yaşam öyküsüne tanıklık edeceksiniz.

Edith Hahn, binlerce insanın yaşamını yitirdiği soykırım döneminde hayatta kalmayı başarmış Yahudi bir kadın. Yıllar boyunca süren hayatta kalma mücadelesi, kimlik değiştirme hikâyesi, yaşadığı büyük aşk ve bütün bu süreçte yazdığı günlükler… Edith Hahn ve Susan Dworkin’in yazdığı Nazi Subayının Karısı Beyaz Baykuş Yayınları’ndan çıktı. Tarihi gerçekleri bir ölüm kalım savaşı içinde okuyacağınız bu kitapta sarsıcı bir yaşam öyküsüne tanıklık edeceksiniz.

Arka kapaktan:

Korku içinde geçen yıllar… Söylenen onlarca yalan… Doğum esnasında bile ağzından bir şey kaçırma korkusu yaşadığı için her tür ilaca karşı koyan genç bir kadın…

Edith Hahn Viyanalı, yükselen Nazi gücü karşısında sözünü esirgemeyen bir Yahudi’ydi.

Gestapo onu önce Getto’da yaşamaya, sonra da çalışma kamplarında işçilik yapmaya zorladı.

Aylar sonra tekrar evine dönebildiğinde saklanması gerektiğini, aksi takdirde başına daha kötü şeylerin geleceğini anlamıştı ve böylelikle yeraltına indi.

Bir kez daha gün yüzüne Hıristiyan bir arkadaşının yardımıyla, Münih’te Grete Denner ismiyle çıktı ve orada Nazi Partisi üyesi olan Werner Vetter ile tanıştı. Vetter, Hahn’a çılgınca âşık oldu ve çift çok geçmeden evlendi.

Hahn, korku içinde geçen yıllarını günlüğüne kaydetmeye devam etti; çalışma kamplarının fotoğraflarını çekip sakladı. Biriktirdiği bu fotoğraflar ve yüzlerce doküman bugün Washington’da Ulusal Soykırım Müzesi’nde muhafaza ediliyor. Elinizde tuttuğunuz kitapta ise bir hayatta kalma mücadelesi en ufak ayrıntısına kadar anlatılıyor.

  • Nazi Subayının Karısı
  • Yazar: Edith Hahn Beer, Susan Dworkin
  • Çeviri: Duygu Filiz İlhanlı
  • Türü: Araştırma
  • Baskı Yılı: Aralık 2017
  • Sayfa Sayısı: 280 Sayfa
  • Yayınevi: Beyaz Baykuş Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bu ajandadan elde edilen gelirle çocukların kütüphaneleri olacak!

Read Next

Kübizmin Edebiyatı: Üç Yaşam

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *