Nobel Edebiyat Ödüllü Aleksiyeviç’in kitabı Türkçe’de

 

2015 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Svetlana Aleksiyeviç’in başyapıtı İkinci El Zaman – Kızıl İnsanın Sonu Türkçe’de. Aleksiyeviç’in söyleşilerini içeren kitapta, komünizmin çözülüşünün kroniği ortaya çıkartılıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

2015 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Svetlana Aleksiyeviç’in başyapıtı İkinci El Zaman – Kızıl İnsanın Sonu Kafka Kitap’tan çıktı. Sabri Gürses’in Türkçeye çevirdiği kitabında Aleksiyeviç, Sovyetler Birliği’nin dağılışı ve yeni bir Rusya’nın ortaya çıkışı üzerine senfonik bir sözlü tarih çalışması yapıyor. İkinci El Zaman’da Aleksiyeviç, komünizmin çözülüşünün kroniğini çıkartıyor.

İsveç Akademisi, Svetlana Aleksiyeviç’e Nobel Ödülü verdiğinde yazarın “yeni bir edebi tür” yarattığını belirtmiş, eserlerini de “duyguların ve ruhun bir tarihi” sözcükleriyle betimlemişti. Aleksiyeviç uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla, kendilerine nadiren konuşma fırsatı verilen, yaşantıları da çoğu zaman ülkenin resmi tarihine karışarak yitip giden sokaktaki insanların hikâyelerini kayıt altına alıyor.

Rusya’nın sıradan insanları geçirdikleri son otuz yılı anlatarak okura Sovyetler Birliği’nin çöküş döneminde ve çöküşün ardından ortaya çıkan yeni Rusya’da yaşamanın nasıl bir tecrübe olduğunu gösteriyorlar.

1991-2012 dönemini kapsayan söyleşiler aracılığıyla, Aleksiyeviç bizleri propagandanın ve uydurma medya anlatımlarının ötesine taşıyor. Bunu yaparak da hem Rusya’nın hem de baskıya, teröre, açlığa, katliamlara dair, fakat aynı zamanda ülkelerinden duydukları gurura, gelecek umutlarına ve herkesin bir ütopya yaratmak için omuz omuza çalışıp mücadele verdiği inancına dair anılarını hâlâ taşıyan Rusların panoramik bir portresini çiziyor. Sonuç olarak da, bir zamanlar dünyanın üçte birini egemenliği altına alacak kadar güçlü bir fikrin ardından o topraklarda yaşamanın ayrıntılı bir dökümü çıkıyor karşımıza.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Doğu Ekspresi’nde Cinayet” sinemaya uyarlanıyor

Read Next

9. Metin Altıok Şiir Ödülü sahibini buldu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram