Pera Film’den ‘Zevk Meselesi’ Sergisine Özel Çevrimiçi Program: ‘Dijital Duygular’

Pera Film, şubatta Pera Müzesi’nde açılan “Zevk Meselesi” sergisi çerçevesinde “Dijital Duygular” başlıklı özel bir film programı hazırladı.

Programdaki filmler Pera Müzesi’nin internet sitesi üzerinden 29 Mayıs’a kadar izlenebilecek. Filmlere yalnızca Türkiye’deki izleyicilerin erişimi olacak.

Küratörlüğünü Ulya Soley’in üstlendiği “Zevk Meselesi” sergisi, 19. yüzyıldan bu yana anlamı değişikliğe uğrayan kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanıyor. Sergide Alex Da Corte ve Jayson Musson, Bruno Miguel, Cameron Askin, FAILE, Farah Al Qasimi, Gülsün Karamustafa, Hayırlı Evlat, Miao Ying, Nick Cave, Olia Lialina ve Mike Tyka, Pierre et Gilles, Slavs and Tatars ve Volkan Aslan’ın yapıtları yer alıyor. “Dijital Duygular” ise sınıfsal bir gösterge olarak beğeni kavramının, estetik anlayışın Doğu ve Batı’ya atfedilen değerlerinin, yüksek sanata karşın kitle kültürünün yükselişin ve nesne kültüründen dijital kültüre geçiş sürecinde şekillenen görsel dilin sinema ve video sanatındaki yansımalarından beş örneği bir araya getiriyor.

Programda Suzie Silver’ın cinsiyetler ve türler arası geçişi sağlamak üzere sonradan keşfedilen olağanüstü bir görüntü yelpazesinden ve özel efektlerden faydalandığı uyarlama filmi “Özgür Kuş”; beyaz, burjuva, heteroseksüel bir dünyada kurumsal kapitalizm tarafından sınırlara itilmiş, merkezden uzaklaştırılmış insanlar arasındaki bağları ortaya çıkartarak metalar ile insanların bertaraf edilmesinden anlamlar yaratan “Fresh Kill”; Julia Meltzer ve Amanda Ramos’un internet aktarmalı sohbetlere (IRC) atıfta bulunmak üzere umumi tuvalet bölmesini bir format ve metafor olarak kullanan kısa filmi (chantlandia); 2006 yılında anonim biçimde internette yayımlanan Mükemmel Yabancılar İçin Sevgililer Günü ve İspanya’nın başkenti Madrid’de geçen dört kurgusal bölümlük konum tabanlı bir mobil internet dizisi olan “Harikalar Geziniyor” yer alıyor.

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sam’in Oğulları: Netflix Belgeseline Konu Olan David Berkowitz ve Maury Terry’nin Gerçek Hikayesi

Read Next

‘The Kominsky Method’un Son Sezonu 28 Mayıs’ta Yayımlanacak

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *