Performans Sanatçısı Ekin Bernay İki Farklı Çalışmasıyla Tate’de

Performans sanatçısı, dans ve hareket psikoterapisti Ekin Bernay, Tate tarafından gerçekleştirilen “Resilient Responses” başlıklı projede iki farklı çalışmasıyla yer aldı.

İlkgösterimi 4 Şubat Perşembe günü Türkiye saatiyle 22.00’da Tate müzesinin internet sayfasında çevrimiçi olarak gerçekleşen “Resilient Responses” performans videosu 4 Mart’a kadar izlenebilecek.

Uluslararası performans sanatı Performistanbul sanatçılarından Ekin Bernay, performans ve atölye çalışmasıyla Tate tarafından gerçekleştirilen “Resilient Responses” projesine davet edildi.

Küratörlüğünü Tate’in Genel Program Küratörü Annie Bicknell’in üstlendiği, Bruce Nauman’a atıfta bulunan “Resilient Responses” adlı performans videosunda Ekin Bernay’ın yanı sıra performans, dans ve müzik alanında çalışan sanatçılar Thomas Heyes ve Rowdy SS ile özel konuk Rebecca Bellantoni yer aldı.

Karantina sırasında  kimlik, izolasyon, yabancılaşma ve insan direnci etrafında araştırmalarını sürdürerek üretimlerine yansıtan sanatçıları bir araya getiren “Resilient Responses” performans videosu, karantina sırasında kameralara canlı kaydedilerek izleyicisiz boş kalmış tanklarda gerçekleştirildi.

Çalışmalarının çoğunda dikkat çeken ortak temalar ile Bruce Nauman, “Resilient Responses”ın referans noktasını oluşturdu. Dört sanatçının çalışmalarını bir araya getiren performans videosu, mevcut gerçekliğe, mekânın özelliklerine ve kimliğe yaratıcı yanıtlar oluşturmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Hareket, ses ve kelimeleri kullanarak yanıt veren sanatçıların çoklu duyusal tepkileri ise izleyiciyi insan ve dirençli olmanın ne anlama geldiğini düşünmeye teşvik ediyor.

Aynı proje kapsamında 28 Ocak’ta Ekin Bernay’ın “Resilient Responses: Repair and Restore” adlı sanatçı atölyesi izleyiciyle buluştu. Çalışma Bruce Nauman’ın insan olmanın ne anlama geldiğini keşfetmek için bedenini materyal olarak kullandığı çalışmalarından ilham alıyor.

Hareketi, dinginliği ve nefesi keşfetmeye teşvik eden, fiziksel sınırlar ile direnci keşfetmeyi amaçlayan meditatif atölye, yavaşlayarak ve sezgisel olarak hareket etmenin iyileştirici özelliklerinden yararlanmak için tekrarları, hareket ifadelerini ve gelişmiş benlik farkındalığını keşfetme fırsatı sunuyor.

Çalışma Terra Foundation for American Art Series: New Perspectives’in bir parçası olarak, Tate’teki bir dizi etkinlik kapsamında gerçekleştirildi.

“Resilient Responses: Repair and Restore” şuradan izlenebilir.

Ekin Bernay hakkında:

Ekin Bernay, Roehampton Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Dans Hareket Psikoterapisi eğitimi aldıktan sonra klinik çalışmalarını dans hareket terapisti olarak sürdürdü. Yetişkinlerin ruh sağlığı, otizm, ilkokul dönemindeki ve mülteci çocuklarla çalışma konularında deneyim kazandı. Bernay, canlı sanat pratiğinde, dans hareket terapisi bulgularını performatif atölyeler aracılığıyla daha geniş bir kitleye ulaştırmak ve birleştirmek için çalışıyor. Sanatçının çalışmaları, performans sanatının iyileştirici niteliklerine odaklanırken, pratiğinde Bernay, izleyiciyi yönlendirmek için metin, ses ve koreografik durumları kullanıyor. Ekin Bernay, Performistanbul tarafından temsil edilmektedir.

Son performansları arasında; RESILIENT RESPONSES: REPAIR AND RESTORE, Tate, çevrim içi performans (2021), [HOMEWORK 4], Block Universe kapsamında, Çevrim içi ( 2020), [HOMEWORK 3], Performistanbul ile, Londra (2020), Where is home?, OnCurating Project Space, Zürih (2019), [HOMEWORK X] – WORLBMON, [HOMEWORK] Serisi, Performistanbul ile, 16. İstanbul Bienali Kamusal Alan Programı kapsamında, WORLBMON Güneş Terkol ve Güçlü Öztekin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Istanbul (2019), Listen, A Walk From Babel, Tate Modern to Tate Exchange, Londra (2019), [HOMEWORK 2], Performistanbul ile, Londra (2019), [HOMEWORK 1], Performistanbul ile, Londra (2019), [HOMEWORK 0], Performistanbul ile, Londra (2019), Where is home?, Küratör: Naz Balkaya, Episode 1. No Worries Re- Enactment In- Flux, Enclave Lab, Londra (2018) Ne İstiyorsun?, İhtiyaç:Sen, 672 Saat Canlı Süreç kapsamında, Küratör: Simge Burhanoğlu, Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı, Istanbul (2018), Burn Like The Sun during House of Wisdom Sergisi, Kolektif Çukurcuma iş birliğiyle (Naz Cuguoğlu & Mine Kaplangı), Berlin (2017), 9 Taş, Yeniden Bak kapsamında, Küratör: Simge Burhanoğlu, Performistanbul ile, Pera Müzesi, Istanbul (2017). Annem ile Ben, Küratör: Simge Burhanoğlu, Performistanbul ile, Yer Istanbul, İstanbul (2016), Nirvana Project, Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, İstanbul (2015) and Far From the Norm In No Form Orator, Sadlers Wellsn, Londra (2015).

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Muriel Barbéry İle Edebiyat Buluşması

Read Next

Seyfi Dursunoğlu’nun Hayatı Film Olacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram