Putlar Yıkılırken

Putlar Yıkılırken, “iki güzel çocuğun” alabildiğine zor geçen bir dönemde yaşadıklarının, iç burkan romanıdır.

Ela gözlü pars Celile, Yeşil Mürekep’le yazan Sabahattin Ali, İpek Sabahlıklı Devrimci Suat Derviş ve Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale’den sonra, şimdi de Putlar Yıkılırken… İnsanın bütün hallerine dair ve macera, aşk, tarih üçgeninde nefes kesen bir roman.

Bazı zaman dilimleri insanlar, topluluklar, ülkeler ve hatta dünya açısından, ötekilerden zor geçer. Aradan yıllar geçip geriye bakıldığında, bu dönemlerden arkada kalan tortu, işte tam da bu nedenle ötekilerden farklı görülür. Böyle olunca, etkileri de başka hissedilir.

Putlar Yıkılırken, “iki güzel çocuğun” alabildiğine zor geçen bir dönemde yaşadıklarının, iç burkan romanıdır.

Roman başladığında, Leyla, İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk okumaktadır. Sevgilisi Ömer ise Almanya’da gördüğü eğitimi yarıda bırakıp, ülkesinin kaderini değiştirmeye çalışmak üzere Türkiye’ye gelmiş bir delikanlıdır.

Birbirinden güzel bu iki gencin yolları, o aralar Resimli Ay dergisinde “putları yıkmanın” peşinde olan Nazım Hikmet’le kesişecektir.

1929’da başlayıp 1945’de noktalanan ve “insanın bütün hallerini gözler önüne seren” Putlar Yıkılırken, bütün öteki Osman Balcıgil romanları gibi, bir tarihi arka plan üzerine oturuyor.

Birçok katmandan oluşan Putlar Yıkılırken’de, okuyucular 1929-1945 arasını bir serüven gibi okuyacak, 1961 yılının bir gününde de bu serüvenin izdüşümünü izleyecekler.

Farklı bir Nâzım Hikmet’le tanışacağınız Putlar Yıkılırken Destek Yayınları’ndan çıktı.

  • Putlar Yıkılırken
  • Yazar: Osman Balcıgil
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Mayıs 2019
  • Sayfa Sayısı: 536 Sayfa
  • Yayınevi: Destek Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kütüphanedeki Beden

Read Next

TANIDIK KIRMIZILAR

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *