Rafları güzelleştiren yeni çıkan 20 kitap

Takipçilerimiz için bu sefer uzun bir liste hazırladık. Yeni çıkan kitaplardan dikkatimizi çekenleri sizler için listeledik.

20 kitaplık listemizden hemen hemen her kategoriden kitap bulunuyor. Öyküden romana, tarihten biyografiye farklı kategorileri bir araya getirdiğimiz listemizden okuma zevkinize uygun bir kitap mutlaka bulacaksınız.

1. Sepya – İlkay Yıldız – Öykü

Yitik Ülke Yayınları

Sahaflardan toplanan 16 fotoğrafın kurmaca hikâyelerinden oluşan Sepya, sahipsiz fotoğrafların hikâyelerini geri verme denemesi. Öykü okurlarına güzel bir okuma önerisi.

2. Bilinmeyen – Yılmaz Şener – Roman

İthaki Yayınları

Sıradan bir hayatın içinde sessiz adımlarla ilerleyen Yalçın’ın karşısına, her yedi yılda bir, kendine Avcı diyen gizemli bir adam çıkar. Her seferinde hayatının çok zor bir döneminde Yalçın’ın karşısına çıkan Avcı’nın son gelişindeki sebep, diğerlerinden çok farklıdır. Ve böylece Yalçın ile Avcı; geçmiş ve geleceğin, düş ile gerçeğin iç içe geçtiği bir yolculuğa çıkarlar.

3. Babil’in Kadınları – Zainab Bahrani – Tarih

Kolektif Kitap

Babil’in Kadınları Antik Mezopotamya’daki hâkim kadınlık mefhumunu inceleyen hem tarihsel hem de sanat tarihsel bir çalışmadır ve bu topluma özgü, Batılı kurucu söylem tarafından inşa edilmiş kadınlık kavramına eleştirel bir yaklaşım getirmektedir.

4. Tanrısız Din – Ronald Dworkin – Felsefe

Olvido Kitap

Dworkin, geleneksel Tanrılı din olgusu karşısında Spinoza’dan beri tartışılan ve modern dünyada  yeni hukuki meseleler çıkaran “Tanrısız din” kavramını hukuk, felsefe ve fizik bilimi açısından tartışmakla kalmayıp, dine dair bu iki temel anlayış hakkında çarpıcı tespitlerde bulunuyor.

5. İşte Z Kuşağı – David Stillman, Jonah Stillman – Araştırma

İKÜ Yayınevi

Z Kuşağı ve önceki kuşakların karakteristik özelliklerinin karşılaştırmalı biçimde okunabileceği İşte Z Kuşağı, yüzlerce CEO’nun ve Z Kuşağından gencin görüşlerine dayanarak okurlara sahadan önemli veriler de sunuyor.

6. Oswald Amcam – Roald Dahl – Roman

Can Yayınları

Dahl yetişkinlere hitap eden bu mizah dolu romanında 20. yüzyılın büyük isimlerini hınzırca selamlıyor. Proust, Einstein, Freud, Puccini, Renoir ve diğerlerini karakter olarak sunuyor okurlarına. Ülker İnce’nin özverili çevirisiyle yayımlanan Oswald Amcam, büyük bir savaşla başlayan, kültürel ve teknolojik gelişmelerle devam eden çağa eğlenceli bir hatıra yolculuğu.

7. Öptüm Seni  – Roald Dahl – Öykü

Can Yayınları

Çoğunlukla karıkoca ilişkilerinin ele alındığı Öptüm Seni’de insan doğasının karanlığını, var olduğunu kabul etmek istemediğimiz yönlerimizi ortaya çıkarıyor Dahl. Bunu hiçbir hikâyesinde eksik olmayan mizahla yapıyor. Püren Özgören’in incelikli çevirisiyle yayımlanan Öptüm Seni’deki öyküler, sürprizli sonlarıyla bu sefer yetişkinler için birer şölen.

8. Bir Köpeğin Hikâyesi – Mark Twain – Roman

Alakarga Yayınları

Bir Köpeğin Hikâyesi’nde, toplumdaki insanlar ve hayvanlar tarafından oynanan rolleri yeniden düşünecek, bir köpeğin zihnine girecek ve madalyonun diğer tarafındaki yaşamı gözlemleyip hissedeceksiniz. Bazen inançları ile mecbur kaldıkları arasında sıkışanların seçimlerine tanıklık edecek ya da bir filin peşinden yollara düşeceksiniz. Mark Twain’in öykülerinden, keyifle okuyacağınız bir seçki.

9. Çalılar Diyarı  – Altay Öktem – Çocuk

Can Çocuk

Şiir, roman ve öyküleriyle tanınan Altay Öktem’in çocuklar için yazdığı bu ilk kitap, okurları fantastik diyarlarda heyecanlı serüvenlerle buluşturan Sihriâlem Geçitleri dizisinin birinci kitabı. Öktem, ilk kez 2010’da kaleme aldığı bu romanda, çocukları dayanışma, dostluk, kararlar ve sorumluluk üzerine düşündüren, tek solukta okunacak bir hikâye anlatıyor.

10. Zamanın Ağızları – Eduardo Galeano – Deneme

Sel Yayıncılık
Eğer kulak verirseniz evrensel kakofoninin içinde birbirine cevap veren yankıları sezebilirsiniz: ilk ve son soluk, yaprakların hışırtısı, aşk sözcükleri, öfke haykırışları, örümceklerin serenatları, zorla sökülüp alınan itiraflar, fısıldanan sırlar ve çocukların ağzından çıkan hakikatler. Zamanın Ağızları etten kemikten ve sesinden yoksun bırakılmış bir dünyanın sessizliklerini parçalıyor…

11. Kapıyı İçeriden Kilitledim – Özlem Narin Yılmaz – Roman

Ayrıntı Yayınları

Özlem Narin Yılmaz’ın Kapıyı İçeriden Kilitledim adlı çarpıcı eseri, 1950’ler ile 2000’lerin iç içe geçtiği bir roman. Romanın esas karakterlerinden yazar Alin Akyüz, uzak kalmak istedikçe girdabına kapıldığı bir hikâyenin içinde bulur kendini; romanının dahi önüne geçen bir hikâyenin… 1950’lerin İstanbul’unda ünlü şapkacı Madam Marin, çırağı Ruhi Sezer ve güzeller güzeli Ruhan. Alin Akyüz’ün yazmaya ve hayata ilişkin sorularına, bir defterin doğurduğu yeni hayat hikâyeleri ve Ruhi Sezer’in ‘kutsal aşk’ı eşlik eder. Bu ikinci romanıyla Özlem Narin Yılmaz, görünen ile özün, gerçek ile sırrın yolculuğuna çıkarıyor okurlarını…

12. Senin Gibi Zararsız – Rowan Hisayo Buchanan – Roman

Hep Kitap

Senin Gibi Zararsız kültürler arası sıkışmışlık, yabancılaşma ve kendini ifade edememe üzerine çarpıcı bir roman. 

13. Cadının Elektrikli Süpürgesi – Terry Pratchett – Çocuk

Tudem Yayınları

DiskDünya serisi ile tüm dünyada büyük bir okur kitlesi bulunan Terry Pratchett’ın, henüz genç bir gazeteciyken yazdığı öykülerden derlenen Cadının Elektrikli Süpürgesi, Tudem Edebiyat etiketiyle yayımlandı.

14. Çamur Ter, ve Gözyaşı – Bear Grylls – Otobiyografi

Portakal Kitap

Dünyaca ünlü maceraperest Bear Grylls hayat hikâyesini anlatmaktan kaçınıyordu -ta ki bugüne kadar! Akıcı üslubu, tamamen kişisel detaylarla bezeli merak uyandıran anekdotları, tempolu akışı ve kuşkusuz tüm büyüleyiciliğiyle tam bir okuma keyfi…

15. Ada ve Adam – Sevim Ak – Çocuk

Günışığı Kitaplığı

Çocuk edebiyatı alanındaki 30 yılı aşkın deneyimiyle çok sevilen yazar Sevim Ak, son romanında kardeş sahibi olmanın karmaşık duygularını bir çocuğun gözünden ustalıkla aktarıyor. Ev içinde değişen dengelerin ardından, yalnızlaşan ve içine kapanan çocuğun küskünlük bulutlarını, anlayışlı yetişkinlerin sıcaklığıyla dağıtan yazar, iletişimin çok yönlü kazanımlarını düşündürürken, dostluğun ve doğanın şaşmaz güvenine sarılıyor. Özgün karakterleri ve yalın anlatımıyla keyifle okunan roman, okurlarını sevgiyle kuşatacak güçte.

16. Ve Kızın Adı Gece – Ertürk Akşun – Roman

Destek Yayınları

Ertürk Akşun’un dördüncü kitabı Ve Kızın Adı Gece, Destek Yayınları’ndan çıktı. Aşkı, tutkuyu, yaşama sevincini, insan sevgisini, umudu ve kaybetmeyi derinden hissedeceğiniz bu kitapta, 90’lı yıllardan günümüze uzanan bir aşk hikâyesinin yanı sıra günümüzün sahte ilişkileri içinde nefes bile alamayan bir gencin yaşamının değişimine de tanık olacaksınız.

17. Haşhaşilerin Esrarlı Tarihi – Joseph Von Hammer – Tarih

Say Yayınları

Kitap gizli cemiyetlerin zayıf hükümetlerde tehlikeli hatta ölümcül tesirinin canlı bir tablosunu ortaya koyup dinin dizginsiz ihtirasın emellerine korkunç yataklığının ikna edici tasvirini sunuyor.

18. Kapalı Kapılar Ardında – B. A. Paris – Gerilim

Doğan Kitap

Paris en başından itibaren okuru güçlü ve heyecanlı bir hikâyeyle yakalıyor. Kapalı Kapılar Ardında insanın tüylerini diken diken edecek bir roman, kimsenin kapalı kapılar ardında neler olup bittiğini bilemeyeceğini ortaya koyuyor. ‘Kapalı Kapılar Ardında’, yazarın ilk romanı olmasıyla da önem taşıyor. Kitap aynı zamanda çok yakın bir gelecekte filme çekiliyor.

19. Oblomov – İvan Gonçarov – Roman

Yordam Edebiyat

Her biri unutulmaz birer kahraman olan Zahar, Ştoltz ve Olga, Oblomov’u tek karakter etrafında örülen bir roman olmaktan çıkararak, bir dönem romanı kılar. Aristokrat yetiştirme tarzının kanatlarını yolduğu Oblomov’un yanı sıra, en az efendisi kadar tembel olan Zahar ile, tek meselesinin aristokrasi olmadığını ifade eder Gonçarov. Ştoltz ile “kapitalist işadamı” resmedilirken; akıllı, meraklı, ince ruhlu Olga ile modern Rus kadınının müjdesi veriliyor gibidir.

20. Gazi Mustafa Kemal Atatürk – İlber Ortaylı – Tarih

Kronik Kitap

İlber Ortaylı bu ilk biyografisinde yaşamının tüm yönleriyle büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü anlatıyor. Türk tarihçiliğine hiç unutulmayacak ve sürekli başvurulacak bir rehber kitap daha kazandırıyor…

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hieronymus Bosch’un Tablolarını Hatırlatan Bir Kitap…

Read Next

Hayatın gerçeklerine ayna tutan duygu yüklü 12 kitap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *