Sapiens ve Homo Deus’un ardından yeni kitap geliyor

Harari kitabı “Çocuklarımızı 21. yüzyıla hazırlamak için bugün onlara neler öğretmeliyiz?” şeklinde tanımlamanın doğru olacağını söylüyor.

Günümüzün “geçmişe dönme konusunda nostaljik fantezilerden”kurtulamayan ve “politikacıları gelecekle ilgili anlamlı vizyonlar üretemeyen” dünyasında Sapiens ve Homo Deus kitaplarının yazarı Yuval Noah Harari, günümüzü anlatan bir kitap yazmaya karar verdi.

dunyahalleri.com’un The Guardian’dan aktardığı habere göre Jonathan Cape yayınevi tarafından hakları satın alınan yeni kitabın adı “21. Yüzyıl için 21 Ders” (21 Lessons for 21st Century). Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Frankfurt kitap fuarında kitabın ilgi odağı olması bekleniyor. Kitap 2018’in Ağustos ayında piyasaya çıkacak. Harari, “Sapiens geçmişle, Homo Deus da gelecekle ilgili dersek, bu kitap da bize günümüzü anlatacak. 21. yüzyılda bizleri bekleyen devrime nasıl hazırlanmamız gerektiğini gösterecek” diyor.

Jonathan Cape, kitabın “terörizm, yalan haberler ve göçmenlik gibi günümüzün en ivedi konularını ele alacağını ve aynı zamanda mukavemet, tevazu ve meditasyon gibi daha bireysel konulara değineceğini” dile getirdi. Yayınevi, Harari’nin anlaşılması gitgide zorlaşan dünyada bize yol göstereceğini ve zihnimizi bugünün en önemli sorularına yanıt bulmamız için yönlendirmeye yardımcı olacağını söylüyor.

Çocuklarımızı geleceğe nasıl hazırlarız

Harari kitabı “Çocuklarımızı 21. yüzyıla hazırlamak için bugün onlara neler öğretmeliyiz?” şeklinde tanımlamanın doğru olacağını söylüyor. Çocuklarımızın nasıl bir dünyada yaşayacağını tam olarak bilmemizin imkansız olduğunu söyleyen Harari yine de bunun üzerine dikkatli bir şekilde düşünmemiz gerektiğini ifade ediyor.

Kitap, 1990’larda yaygın olan liberal demokrasi akımının aksine bugün muhafazakar ve milliyetçi akımların nasıl yaygınlaştığını ve gelecekte bizi ne gibi yaklaşımların beklediğini inceleyecek. Harari, gelecekle ilgili üretilecek anlamlı vizyonların pek de iç açıcı olmayabileceğinin altını çiziyor.

Kaynak: Bir Gün

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Frankfurt Kitap Fuarı başlıyor!

Read Next

zamanını bekleyen özel bir mektup

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram