SineMardin Başlıyor

SineMardin festivalinde gösterilecek filmler arasında 2019 yılının bol ödüllü filmlerinin yanısıra bu yılın en iyi çıkış yapan filmleri yer alıyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en uzun soluklu film festivali olan SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, 6 Aralık’da perdelerini onüçüncü kez açacak.

13 yıl önce Mardin’in sinemayla alakalı altyapısını tanıtmak ve binlerce yıldır barındırdığı kadim kültürlerinin simgesi olmuş ışığını ulusal ve uluslararası sinema endüstrisiyle buluşturmayı amaçlayan SineMardin, bu yıl da senaryolarından doğru yaptığı film seçkisini Mardin’li sinemaseverlerle buluşturacak.

TİMAŞ
TİMAŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Mardin Film Ofisi tarafından düzenlenen 13. SineMardin’in açılış filmi, senaristliğini ve yönetmenliğini Emin Alper’in üstlendiği Kız Kardeşler filmi olacak. 6-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek SineMardin, 24 uzun metraj ve belgesel film seçkisini iki ayrı salonda sunacak. Mardin AVM Cinemaximum salonlarında gerçekleşecek festivalde gösterilecek filmler arasında 2019 yılının bol ödüllü filmlerinin yanısıra bu yılın en iyi çıkış yapan filmleri yer alıyor.

Kıvanç Sezer’in Babamın Kanatları’yla başlayan üçlemesinin ikinci filmi Küçük Şeyler, Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık Aslı, Mardinli Süryani bir ailenin dramını anlatan Nihat Burak imzalı Kapı filmi, oyuncu kadrosunda Mardinli oyuncu Feyyaz Duman’ın yer aldığı Eylem Kaftan’ın Kovan filmi, Yönetmen Ali Aydın’ın Altın Portakal En İyi Sanat Yönetmeni ödüllü Kronoloji filmi, Pelin Esmer’in Toroslardaki köylere tiyatrocu kadınlarla yaptığı turneyi konu alan Kraliçe Lear filmi, dünya premiyerini Berlinale’de yapan Burak Çevik imzalı Aidiyet, Murat Pay’ın usta bir hattat ile genç bir ressamın yollarının kesişmesini konu alan Dilsiz filmi, Türkiye’de kadın göçmen olmanın tüm zorlıklarını gözler önüne seren Kıvılcım Akay’ın Amina belgeseli ve Mardin’de hayatını hayvanların hayatlarını tamir etmeye adamış Mardinli Hasan’ın hikâyesini anlatan Hayat Tamircisi belgeseli bu yılın ulusal film seçkisinde yönetmen ve oyuncu ekiplerinin katılımıyla yer alacak.

Uluslararası seçki

Uluslararası film seçkisinde ise, Cannes Film Festivali Altın Palmiye Ödüllü Bong Joon-ho imzalı gerilim ve kara komedi filmi Parazit, Pedro Almodovar’ın Acı ve Zafer filmi, Filistinli yönetmen Elia Suleiman’ın Cannes ödüllü filmi Burası Cennet Olmalı, Ali Abbasi’nin Nordik kara film denemesi Sınır, Cannes Film Festivali Juri Ödülü sahibi Kleber Mendonça Filho ve Juliano Dornelles’in Bacurau filmi, 1922 yılında Almanya’da çekilen ve korku sinemasının başyapıtlarından sayılan Friedrich Wilhelm Murnau imzalı Nosferatu gösterimleri gerçekleşecek.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Spotify Açıkladı: İşte 2019’un En Çok Dinlenenleri

Read Next

2019’un En İyi 10 Dizisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram