Tabiata Giden Bütün Yollar

Bilimin ölçülebilir gerçekleri ile kalbin ölçüye gelmez mıntıkalarının kesiştiği öyküler: Tabiata Giden Bütün Yollar

Andrea Barrett, National Book Award’u kazanan bu öykü kitabında, bilim insanlarının aşklarını, hırslarını ve tabiatı anlama çabalarında uğradıkları hayal kırıklıklarını anlatıyor.

Gregor Mendel’in bezelyelerle yaptığı kalıtım deneylerinin hüzünlü öyküsü, yıllar sonra bir genç kadının ruhunu ve hayatını şekillendiriyor. Bilimsel merak ile para kazanma hırsı arasında bocalayan bir genç adam, Darwin’in ve Wallace’ın seyahatlerinin izinden giderek kendi yolunu bulmaya çalışıyor. Canlı türlerini adlandırmak ve sınıflandırmakla geçen bir ömrün son demindeki Carl Linnaeus zihinsel bir sisin içinden geçmişin muhasebesini yapıyor. 18. yüzyılda göçebe kırlangıçların peşine düşerek bilimsel bir keşifte bulunan iki kadın, erkek egemen bilim camiasında kendilerine yer açmaya çalışıyor. Aşk acısıyla baş etmeye çalışan Kanadalı bir doktor, kıtlık yüzünden göç ettikleri Yeni Dünya’ya salgın hastalıkları da taşıyan İrlandalı göçmenler için çırpınırken buluyor kendini. 

“Bilimin işleyişi ve mucizeleri üzerine harika öyküler… Barrett’ın öykülerindeki bilim, katı gerçekleri esneterek tuhaf, heyecan verici bir kurmacaya dönüşüyor.” – Boston Globe
“Barrett’ın öyküleri, dünyanın terkibini algılayıp anlatmadaki özenli çabası ve içerdiği saf zekâyla okuru etkisi altına alıyor.” – New York Times

Andrea Barrett Kimdir?

1954’te Boston’da doğdu. Union College’da biyoloji öğrenimi gördü. İlk romanı Lucid Stars 1988’de yayımlandı. 1996 yılında yayımlanan eseri Tabiata Giden Bütün Yollar ile Ulusal Kitap Ödülü’ne (National Book Award) layık görüldü. Servants of the Map adlı öykü kitabıyla da 2003 Pulitzer Ödülü’ne aday gösterildi.

Tarihsel kurmaca türünde verdiği eserlerle tanınan Barrett, bilime -özellikle de bilimle uğraşan kadınlara- yönelik ilgisini öykü ve romanlarına ustalıkla yansıtmaktadır.

Barrett, fotoğraf sanatçısı eşi Barry Goldstein’le birlikte Massachusetts’te yaşıyor, Williams College’de yazı dersleri veriyor.

  • Tabiata Giden Bütün Yollar
  • Yazar: Andrea Barret
  • Çeviri: Figen Bingül
  • Türü: Öykü
  • Baskı Yılı: Eylül 2018
  • Sayfa Sayısı: 256 Sayfa
  • Yayınevi: Yüz Kitap
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Helenistik kültür öğeleri barındıran bir eser: İskendernâme

Read Next

Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *