Tanrıça Mitleri

Faba Kahve

Tanrıça Mitleri, tarih öncesinden günümüze dek anılan Tanrıçalardan bir geçit resmi sunuyor okura.

Dünyadaki her şeye hükmeden, her şeyi veren ve her şeyi alan ki onlardı. Modern zaman dinlerinde, psikolojide ve bilimde isimleri anıldı, efsaneleri anlatıldı.

Kadim zamanların bereketli, doğurgan Toprak Analarından modern zaman cadılarına; ölümün kırbaçlarını sevgi sancıları olarak yorumlayan Vika’dan, Tanrı’nın kayrasına eren Meryem’e kadar sevilen, korkulan, merhamet dilenen, avunulan, tapılan, bazen yıldız gibi parlayan ama bazen insanlığın üzerine karanlıklar salan

 
KitapEki
KitapEki

Tanrıçaların öyküsüdür bu kitap…

David Leeming ve Jake Page’in en önemli efsaneleri en anlaşılır ve incelikli bir dille anlattıkları Tanrıça Mitleri, tarih öncesinden günümüze dek anılan Tanrıçalardan bir geçit resmi sunuyor okura.

Karanlık ve aydınlık. Buz ve ateş. Somluk ve ruh. Zamanın dönüşü. Bağrı geniş toprak ve onu saran gökler. Yaşamın ivediliği, devinim, açılıp büyüme, varlığın ezgisi; rüzgârın görünmez soluğu, acı, ölüm sessizliği. Hepsi, onun şişmiş ıslak derinliklerinden, kendi taşıdığı güneş ışığına çıkıp görülür, yeni baştan görülmek için ona geri döner; her görünüş, onun kendi zevki için şekil verdiği kendi varlığından ne azı ne de fazlasıdır.

  • Tanrıça Mitleri
  • Yazar: David Leeming, Jake Page
  • Çeviri: Şükrü Alpagut
  • Türü: Mitoloji
  • Baskı Yılı: Mayıs 2019
  • Sayfa Sayısı: 224 Sayfa
  • Yayınevi: Say Yayınları

Kitap Eki Dergisi

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Önceki Yazı

Büyük şairin son doksan dakikası: Nâzım’ı Öldürmek

Sonraki Yazı

Bu setle çocuklarınızı eğlenerek ve keşfederek öğreniyor

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *