Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nde Ödüller Verildi

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller verildi: Birincilik ödülü Pantor’un oldu.

Aşık Veysel anısına gerçekleştirilen ve üç gün süren 2. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Reis Çelik’in başkanlığında toplanan, Vuslat Saraçoğlu, Nima Javidi, Ado Hasanoviç ve Feyyaz Duman’dan oluşan jüri, yarışmaya 11 ülkeden katılan 16 kısa filmi değerlendirdi. Toplamda 62 ülkeden 750 filmin başvuru yaptığı festivalin Grand Pera Emek Sahnesi’nde yapılan ödül töreni, saz sanatçısı Amirhan Kartal’ın Aşık Veysel türküleri söylemesiyle başladı.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ TAHSİN ÖZMEN’İN 

TİMAŞ
TİMAŞ

Yarışma filmlerinin tanıtımlarının da gösterildiği törende birincilik ödülünü Tahsin Özmen’in “Pantor” filmi alırken, İranlı yönetmen Shahram Maslakhi’nin “Piece Cemetery 85” filmi ikinci, Onur Yağız’ın “Toprak” filmi de üçüncü oldu. Türk Kızılay’ının verdiği “Kızılay Dostluk Ödülü”nü İran’dan Lida Fazli’nin “This Side, Other Side” filmi, Fono Filmin verdiği “Teknik Destek Ödülü”nü ise Yılmaz Özdil’in “Ağır Yük” filmi aldı.

Gecede ayrıca oyuncu Gülsen Tuncer’e ve kurgucu Mevlüt Koçak’a “Dostluk Onur Ödülü” takdim edildi.

‘OZANLARIN MİRASI YOLUMUZU AYDINLATIYOR’

2. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’ne farklı ülkelerden katılanlara ve destek verenlere teşekkür eden Festival Direktörü Faysal Soysal, şunları kaydetti:

“Ne mutlu bize ki bu kötü zamanlarda Mevlana gibi, Aşık Veysel gibi, Pir Sultan Abdal, Yunus Emre gibi ve modern dönemde ismini sayamayacağım başka şairler gibi ozanların mirası yolumuzu aydınlatıyor. Sanatçılar, şairler, bestekarlar, ressamlar ve yönetmenler, gündelik ve popüler olanın aksine kendimizi, yani insan denen bu zavallı varlığın özünü mesele ederek bize yeniden bir keşif ve bilgi alanı açarlar. Bizler kendimize ait en samimi ve sahici bilgiyi bir sanat eseri yoluyla elde ederiz. Sanat eserleri vicdanımıza, kalbimize ve gönül dünyamıza değmesi bakımından tanımlanamaz bir güce sahiptir.”  (İSTANBUL / AA)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

‘Ercüment Çözer’ Dizi Oluyor

Read Next

Karikatürist Tonguç Yaşar Vefat Etti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram