‘Uzak Ülke’, 8. Uluslararası Soçi Film Festivali’nden Ödülle Döndü

Erkan Yazıcı’nın, “Uzak Ülke” filmi, 8. Uluslararası Soçi Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü. 1925 yılında geçen filmde, 12 yaşındaki Trabzon Rum’u Paris’in gemiye binmek için bekledikleri kamptan kaçmasıyla gelişen olaylar ve Binbaşı Osman ile arasında yaşananlar anlatılıyor.

Yönetmen ve senarist Erkan Yazıcı’nın, Karadeniz’de 1925’te geçen bir mübadele hikayesini konu alan Uzak Ülke filmi, 8. Uluslararası Soçi Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü aldı. Erkan Yazıcı, ödüle layık görüldüğü için çok mutlu olduğunu belirterek, “Ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Sinemanın kolektif bir iş olduğuna inanıyorum. Uluslararası Soçi Film Festivali önemli bir festival, çok iyi filmler arasından bu ödülü almak benim için çok önemli” dedi.

ULUSLARARASI FESTİVALLERDE YARIŞMAYA DEVAM EDECEK

Yazıcı, “Uzak Ülke”nin uluslararası birkaç festivalde daha yarışacağını belirterek, “İnsana dokunmak için film yapıyoruz. Sanatın böyle bir rolü var. Türkiye’de üretilen bir filmin dünyanın herhangi bir yerinde birilerine dokunması beni yönetmen olarak çok duygulandırıyor. Aslında bizim bu işi neden yaptığımızı ortaya koyan bir şey. Festivaller bağımsız sinemayla ilgilenen yönetmenlerin seyirciyle buluşabileceği nadir alanlar. Festivallerde izleyici karşısına çıkmak bile gurur verici” ifadelerini kullandı.

Altın Yazıcı’nın yapımcı olduğu “Uzak Ülke”nin görüntü yönetmenliğini Murat Karabina, kurgusunu Umut Sakallıoğlu, müziklerini ise Burak Beşir üstleniyor.

Karadeniz Sahili’nde 1925 yılında geçen filmde, 12 yaşındaki Trabzon Rum’u Paris’in gemiye binmek için bekledikleri kamptan kaçmasıyla gelişen olaylar ve Binbaşı Osman ile arasında yaşananlar anlatılıyor. (AA)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

‘Suç ve Ceza’da ‘Adalet’ Aranacak

Read Next

‘Tenet’, 15 Aralık’ta Fiziki Medya Formatında ve VOD Platformlarında Yayımlanacak

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *