‘Uzak Ülke’ye İspanya’dan 2 Ödül

Yönetmen Kubilay Erkan Yazıcı’nın ilk uzun metrajlı filmi “Uzak Ülke”, Saraqusta Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerine değer görüldü.

Yönetmen Kubilay Erkan Yazıcı’nın ilk uzun metrajlı filmi “Uzak Ülke”, İspanya’da düzenlenen Saraqusta Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödülünü aldı. Filmde “Binbaşı Osman” karakterini canlandıran başrol oyuncusu Haydar Şişman da festivalde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne değer görüldü.

Türkiye’de Ankara Film Festivali’nin ardından, 7. Balkan Panorama Film Festivali’nde de yarıştıklarını belirten yönetmen Yazıcı, “Uluslararası birçok prestijli film festivalinde yarıştık. Mesela geçen yıl Sochi Film Festivali’nden de ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü aldık. Saraqusta Uluslararası Film Festivali de konsept olarak ilginç bir festival. Ağırlıklı olarak dönem filmleri kabul eden bir film festivali. ‘Uzak Ülke’ de buraya kabul edildikten sonra benim bütçemin 40 katı olan, büyük bütçeli filmlerle yarıştık” ifadelerini kullandı.

TİMAŞ
TİMAŞ

‘UZAK ÜLKE’, BU YILIN SONUNDA FESTİVAL YOLCULUĞUNU TAMAMLAYACAK
Aldıkları ödüller hakkında da konuşan Yazıcı, “Bu benim 2. ‘En İyi Yönetmen’ ödülüm oldu. Şu anda 3 festivale daha kabul edilmiş durumdayız ve bu yılın sonunda festival yolculuğumuzu tamamlayacağız. Tüm bunlar benim 2. filmim için bana büyük bir motivasyon ve sorumluluk. ‘Uzak Ülke’ ilk film olarak başarılı bir film. Şimdi bunun üzerine çıkmak istiyorum. Çok daha iyisini yapmak için bir çabanın içerisindeyim. İkinci filmim için hazırlanıyorum. Senaryosunu tamamlamak üzereyim. Umarım 2023 yılında da ikinci filmimin çekimlerine başlarım” dedi.

Yönetmen koltuğunda Erkan Yazıcı’nın oturduğu, Karadeniz Sahili’nde 1925 yılında geçen filmde, 12 yaşındaki Trabzon Rum’u Paris’in gemiye binmek için bekledikleri kamptan kaçmasıyla gelişen olaylar ve Binbaşı Osman ile arasında yaşananlar anlatılıyor. Geçen yıl tamamlanan “Uzak Ülke”, ilk gösterimini 39. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirdi. (AA)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

‘Tomris’ Oyunu İlk Kez İzleyiciyle Buluşuyor

Read Next

Murathan Mungan’dan “Devam Ağacı”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram