Western Klasiği ‘Bir Avuç Dolar’ Diziye Uyarlanıyor

Clint Eastwood’lu western klasiği “A Fistful of Dollars” (Bir Avuç Dolar) diziye uyarlanıyor. Filmin hikâyesine modern bir yorum getirecek dizinin senaryosunu yazması için “Game of Thrones”un senaristlerinden Bryan Cogman ile görüşülüyor.

FilmLoverss‘ın Deadline‘dan aktardığı habere göre, bugün western denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Clint Eastwood’un adını geniş kitlelere duyurmasını sağlayan ilk film olan, Sergio Leone‘nin western klasiği “Bir Avuç Dolar” diziye uyarlanıyor. “Saving Private Ryan” (Er Ryan’ı Kurtarmak), Speed (Hız Tuzağı), “Grey’s Anatomy” gibi yapımlarla tanınan Oscar adayı yapımcı Mark Gordon‘ın yapım şirketi The Mark Gordon Company, hem Leone’nin western klasiğinin, hem de ona kaynaklık eden Akira Kurosawa imzalı “Yojimbo”nun haklarını satın aldı.

Kendisinden sonra gelen “For a Few Dollars More” (Birkaç Dolar İçin) ve “The Good, the Bad and the Ugly” (İyi, Kötü ve Çirkin) ile birlikte spaghetti western türünün sembolü hâline gelen “Dolar Üçlemesi”ni oluşturan “Bir Avuç Dolar”, western olması dışında neredeyse birebir uyarlaması olduğu “Yojimbo”da olduğu gibi iki düşman çetenin savaştığı bir kasabaya gelen gizemli bir gezgine odaklanıyor. Filmde Clint Eastwood’un hayat verdiği bu gezgin, silah kullanmadaki becerisi ve zekası sayesinde, kasabaya zarar veren bu iki çetenin birbirlerini yok etmesini sağlıyor.

Henüz hazırlık sürecinin ilk aşamalarında olan dizi, uyarlandığı eserin hikâyesine modern bir yorum getirecek. Dizinin senaryosunu kaleme alması için “Game of Thrones”un senaristlerinden Bryan Cogman ile görüşülüyor. “Game of Thrones” ile dikkat çeken Cogman, aynı zamanda hazırlık aşamasındaki “The Lord of the Rings” (Yüzüklerin Efendisi) dizisinde de danışmanlık yapıyor

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sinema Salonlarında Bu Hafta 1’i Yerli 6 Film Vizyona Girecek

Read Next

Erdal Beşikçioğlu, ‘Fahrenheit 451’in İlk Sahnelenişini Çevrimiçi Yapacak

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *