Yap Bi Babalık

Can Yılmaz, monoton hayatını bir kenara atmak, gülmek, ders almak, başka hayatlara tanık olmak isteyenler için yazdı efendim. ‘’Yap Bi Babalık’’

Cem Yılmaz’ın “Abim adını Google’da aratıyor. Bunu mu demek istediniz diye benim ismim çıkıyor” gibi şakalarıyla gösterilerinde konu edindiği bir isimden bahsetmek istiyorum. Can Yılmaz…

Kardeşine nazaran daha sade bir hayat yaşamayı tercih edenlerden diye düşünüyorum. Çünkü kameralar karşısında olmaktan, her an her yerde konuşulmaktan pek haz etmeyen birisi. Kendisi uzun yıllardan beri metin yazarlığı yapan, birçok projenin mimarı, dergilerde yazıları yayımlanan, kitapları sevilerek okunan bir yazar. O sahnenin arka tarafında kalmayı tercih eden gizli bir komediler yazarı.

Klişe Hayatlar Matbaası” adlı eserinden sonra ikinci bir eser ortaya koydu Can Yılmaz. “Yap Bi Babalık” günlük yaşamdan kesitler sunan muazzam bir kitap. Okumaya başladığınızda yeri geliyor kardeşinin gösterilerinde tanık olduğunuz o komik sahneleri tekrar yaşıyor, yeri geliyor “vay arkadaş bu kadar mı olur?” diyebileceğiniz hayat dersleriyle karşılaşıyorsunuz.

Yazarımızın eserinde hayat verdiği -veya gerçek hayatta bu insanlar var mı bilemiyorum- isimler bana çok samimi geldi. Tüyocu Lütfi Abi, Nalçakan Bahri, Pudra Selim. Bu isimlerin başlarından geçen hikayeleri okudukça kendi yaşantınızdan kısa bir süre soyutlanıyorsunuz. Başka bir boyuta geçerek onlarla birlikte yeni serüvenlere yol alıyorsunuz. Ve sanki o insanların yanında o olaylara siz de şahit oluyormuşcasına “Acaba şimdi ne olacak?” merakıyla sayfaları çeviriyorsunuz.

Günlük kullanmış olduğumuz dilin sıcaklığını hissetmemek mümkün değil. Sanki her kelimenin yanına ona en güzel eşlik edecek olan kelimeyi özenle seçmiş. Senkronu öyle bir tutturmuş ki olayların gelişimi sırasında bağlantılar arasında bir kopma asla yaşanmamış.

Can Yılmaz, yılların getirdiği tecrübeyle usta bir kalem olduğunu tekrar gözler önüne sermiş. Sokak diliyle harmanladığı olaylar silsilesiyle okurlarına kütüphanelerinin baş köşesinde bulundurabilecekleri güzel bir eser bırakmış.

Karavan alıp güzel bir maceraya atılmak için maddi durumunuz pek de elverişli değilse ve illa da hayatınızda bir değişiklik istiyorsanız hemen bir kitapçıya uğrayıp “Can Yılmaz’ın Yap Bi Babalık kitabını alabilir miyim?” demeniz gerekiyor.

Can Yılmaz, monoton hayatını bir kenara atmak, gülmek, ders almak, başka hayatlara tanık olmak isteyenler için yazdı efendim. ‘’Yap Bi Babalık’’

  • Yap Bi Babalık
  • Yazar: Can Yılmaz
  • Türü: Mizah
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 235 Sayfa
  • Yayınevi: İnkılap Kitabevi
Muhammed Alptekin
Latest posts by Muhammed Alptekin (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Şikago Mezbahaları

Read Next

İhtirasların Ve Hırsların Altında Bir Yaşam

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *