Yaşar Kemal Ölümünün Altıncı Yılında Etkinliklerle Anılacak

28 Şubat 2015’te hayata veda eden Türkçe edebiyatın çınarı Yaşar Kemal, ölümünün altıncı yılında çeşitli etkinliklere anılacak.

Yaşar Kemal anısına, Yaşar Kemal Vakfı, Büyükçekmece Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Tarsus Belediyesi ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) ortaklığında 27-28 Şubat günlerinde etkinlikler düzenlenecek. Etkinliklerin tümü Yaşar Kemal Vakfı YouTube kanalından izlenilebilecek.

“Yaşar Kemal ile” başlıklı etkinliklere Feridun Andaç, İdil Biret, Sacide Bolcan, Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez, Selim İleri, Barış İnce, Zülfü Livaneli, Çiğdem Odabaşı, Taylan Özgür Ölmez, Nebil Özgentürk, Türkan Şoray, Ayşegül Tözören ve Ahmet Ümit gibi yazar ve sanatçılar konuk olacak.

Söyleşi ve panel etkinliklerinde konuklar, Yaşar Kemal’in edebiyatını; toplum belleği, toplum vicdanı, öncü bir doğa kavrayışı, katmanlı insan ve toplum gerçeği gibi pek çok yönüyle kendi pencerelerinden değerlendirecek. Programda Nebil Özgentürk’ün Yaşar Kemal belgeseli de gösterilecek.

Bu etkinliklerin yanı sıra şubat ayını “Yaşar Kemal ayı” ilan eden Tarsus Belediyesi de edebiyatı gençlerin yaşamlarına katmak, gençlerde okuma kültürünün yerleşmesine destek vermek amacıyla 1 Mart’a kadar devam edecek olan “Yaşar Kemal Okuma Günleri” düzenliyor.

Yaşar Kemal anma etkinlikleri programı şöyle:

27 Şubat

‘Yaşar Kemal’in İstanbul’u’

Büyükçekmece Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle düzenlenen ilk etkinlikte Sacide Bolcan’ın moderatörlüğünde Feridun Andaç, “Anlatı Anakara’sından İzler/Yansılarda Deniz Küstü, Al Gözüm Seyreyle Salih, Kuşlar da Gitti” romanlarına yansıyan İstanbul’u Yaşar Kemal’in bakışı ile anlatacak.

‘Benim Romanlarımı Okuyanlar…’

Sarıyer Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle aynı gün düzenlenen ikinci etkinlikte Zülfü Livaneli, İdil Biret, Selim İleri ve Türkan Şoray kendi sanat yolculukları ve anıları eşliğinde “kendi Yaşar Kemal”lerini paylaşacaklar.

28 Şubat

‘Yaşar Kemal Anlatı Coğrafyasında Doğa/İnsan/Çevre’

Türk Tabipleri Birliği ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle düzenlenen günün ilk etkinliğinde Feridun Andaç’ın moderatörlüğünde; Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez ve Ayşegül Tözören Yaşar Kemal’in edebiyatındaki doğa teması ve yazarın öncü doğa kavrayışı üzerine konuşacaklar.

‘Binbir Çiçekli Bahçe: Yaşar Kemal’i Anıyoruz’

Maltepe Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle düzenlenecek programda Nebil Özgentürk belgeselini sunacak.

Barış İnce ve Ahmet Ümit, Yaşar Kemal edebiyatı üzerine değerlendirmelerde bulunacaklar.

Etkinlik Taylan Özgür Ölmez konseri ile sona erecek.

1 Mart

‘Yaşar Kemal Okuma Günleri’

Tarsus Belediyesi, Yaşar Kemal Vakfı desteğiyle şubat ayını “Yaşar Kemal ayı” ilan ederek, 3 Şubat-1 Mart tarihleri arasında ilk ve ortaöğretim öğrencilerine ve yetişkinlere yönelik Yaşar Kemal Okuma Günleri etkinliği düzenliyor.

1 Mart’ta yapılacak Kilikya’nın İncisi Tarsus’tan Çukurova’nın Homeros’una Selam-Yaşar Kemal’e Saygıyla etkinliğinde; online söyleşiler, belgesel film gösterimi, şiir ve türkülerle Yaşar Kemal dinletisi, okuma günlerinde yer alan öğrenci ve öğretmenlerin çalışmalarından örnekler sergilenecek.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

Read Next

Stephen King’in Kült Romanı ‘Hayvan Mezarlığı’ Bir Kez Daha Filme Uyarlanacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram