‘Yazmak Üzerine’ ve ‘Yöntem Araştırmaları’ Can Yayınları’nda

Raymond Carver’in Yazmak Üzerine ve Jean-Paul Sartre’nin Yöntem Araştırmaları, Can Yayınları’ndan çıktı.

Yazmak Üzerine

Bir yazar dilini nasıl oluşturur? Kalemi her eline aldığında kendini en samimi şekilde nasıl ifade eder? Yazmak Üzerine, modern öykü denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Raymond Carver’dan yazarlık dersleri niteliğinde bir seçki.

Yazmak Üzerine, adı modern öyküyle eşanlamlı hale gelen Raymond Carver’ın yazın hayatını denemelerinin izinden sürüyor. Carver, kendisine sade bir dille gerçekçi öyküler yazmayı öğreten öğretmenini hatırlıyor, öykülerin aklında şekillendiği ilk anlardan söz ediyor, kendi yapıtları ve farklı yazarların kitapları hakkındaki görüşlerini her zamanki açık sözlülüğüyle dile getiriyor. (Tanıtım bülteninden)

Yöntem Araştırmaları

Varoluşçuluk ve Marksizm: Sartre, yirminci yüzyıl düşüncesini şekillendiren iki akım arasında tüm ayrılıklara rağmen bir tutarlılık olduğunu ileri sürüyor. Varoluşçu Marksizme bir önsöz olan bu metin, şimdi Can Modern’de.

Savaş sonrası Avrupa düşünce dünyasında devrim yaratan Jean-Paul Sartre’ın 1957 tarihli bu uzun denemesi, varoluşçuluk felsefesini Marksizmle uzlaştırma olasılıklarını sorguluyor. Varoluşçuluğun, yaşadığı çağın egemen felsefesi olarak gördüğü Marksizmi destekleyen, bu düşüncenin pratik izdüşümlerinin kısıtladığı bireysel özgürlüklere tepki olarak gelişen bir ideoloji olduğunu belirten Sartre, tüm aykırılıklara rağmen bu iki düşünce biçiminin tutarlı ve uyumlu olduğunu öne sürüyor. (Tanıtım bülteninden)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Friends Dünyanın En Popüler Dizisi Seçildi

Read Next

Hayat Bir Tutan Çörekotu Tadında

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram