Yerli Yersiz Cümleler

Bu kitap önce “Yersiz Cümleler” adıyla tasarlandı. Niyetim sağda solda kalmış ve hiç yayınlanmamış onca cümleyi bir araya getirmek, bir bakıma onlardan kurtulmaktı.

Nazan Bekiroğlu, yazarlığının 20. yılında “yazı masası”nın başına farklı bir kitap için geçti.

Nun Masalları’yla başlayıp Mücellâ’ya uzanan “yazıcılık” serüveninde yüz binlerce okurun ezbere söylediği cümleler de oldu, yazarın defterlerinden çıkıp henüz okura hiç ulaşmamış olanlar da… Yerli Yersiz Cümleler böyle ortaya çıktı. Cümleyle yaşayan, cümleyle düşünen bir kalbin aşka, yaşama, ölüme, insanın dünya macerasına, ölümsüzlük arayışına, sanata, edebiyata, acıya, savaşa, nefrete, öfkeye, sükûnete, insaniyete ve daha birçok konuya dair cümleleri bir araya getirildi. Daha önce iki kapak arasına girip de okura ulaşan “yerli” cümleler ile henüz sadece yazarın defterlerinde olan “yersiz” cümleler birbirine karışınca yeni manalara bürünen cümlelerle şaşırtıcı bir okuma deneyimi ortaya çıktı.

Bu kitap önce “Yersiz Cümleler” adıyla tasarlandı. Niyetim sağda solda kalmış ve hiç yayınlanmamış onca cümleyi bir araya getirmek, bir bakıma onlardan kurtulmaktı. Fakat cümle bu. Bir kez kapısından girince bırakmıyor. Sonra hızımı alamadım, bütün kitaplarımı okudum yayımlandıklarından sonra ilk kez, “Yerli Cümleler”e de el attım.

Böylece binlerce cümleyle baş başa kaldım. İçlerinde nerede ne zaman nasıl yazdığımı bugün gibi hatırladıklarım vardı, avucumun içine mıh gibi çakılmış olanlar. Ve hiç de hatırlamadıklarım. Bunları ben mi yazmışım, ne zaman?

Tahmin etmediğim bir şey daha oldu ve yerinden edilen, bağlamından kopan cümleler yeni manalarla yüklendi, bambaşka tasniflere girdi. Doğaya ait bir cümle aşk bahsine uygun düştü örneğin, yazıya ait olan insanlığa. Yeni bir okuma, dahası yeni bir yazma. O zaman anladım içimde bütün yazdıklarıma süzülen bambaşka bir metin olduğunu. (Tanıtım Bülteninden)

  • Yerli Yersiz Cümleler
  • Yazar: Nazan Bekiroğlu
  • Türü: Deneme
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 464 Sayfa
  • Yayınevi: Timaş Yayınları

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ece Temelkuran hayal etti, Kutlukhan Perker Çizdi

Read Next

“Bugün Işığı Yarattım Yarın Da Işık Kaynağını Yaratırım”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram