10 Edebiyatçının Ölüm Efsaneleri Ve Şaibeli Hikâyeleri

Gerçek ya da uydurma, ölüm hikâyeleri birer edebi efsaneye dönüşen Waugh ve diğer ünlü yazarlar hakkında rivayetlerimin olduğunu söyleyebilirim.

51 yıl önce Evelyn Waugh, kasaba yakınlarındaki neşeli geçtiği söylenen bir ayine katıldıktan sonra banyoda esrarengiz bir şekilde ölmüştü. Ancak tutulan raporlar birbirlerinden farklıydı. Ayinden memnun muydu, yoksa değil miydi? Ciğerlerinde su bulunmuş muydu, yoksa bulunmamış mıydı? Herhangi bir cevabımın olduğunu iddia etmiyorum ancak, gerçek ya da uydurma, ölüm hikâyeleri birer edebi efsaneye dönüşen Waugh ve diğer ünlü yazarlar hakkında rivayetlerimin olduğunu söyleyebilirim.

Şimdiden uyarayım, en iyileri aşikâr bir şekilde Yunanlılardan çıktı.

Evelyn Waugh

Birçok kaynak Evelyn Waugh’un üzücü derecede modern bir Paskalya ayinine katıldıktan sonra öldüğünü söylüyor, ancak diğer kaynaklar tam aksini iddia ediyor. Encyclopedia of Contemporary Christian Fiction’a göre Waugh gerçekten de modern ayinden nefret ediyormuş ama “şans eseri onu Latinceden başka bir dilde dinlemeye zorlanmadan önce ölmüş”. Öyle ki, o günde de ayini tamamen kendi çabaları sayesinde Latince dinlemiş. Kendi mahalle kilisesinden ayini Latince yapmalarını istemiş fakat reddedilmiş, istediğini alabilmek için komşu köye gitmesi gerekmiş. Ardından eve iyi bir ruh halinde dönmüş ama söz konusu pederle öğle yemeği yemek için ortalıklarda görünmeyince ailesi endişelenmiş. Bedeni banyoda, bazı rivayetlere göre, alnında bir kesik ve ciğerleri su dolu bir şekilde bulunmuş.

Edgar Allen Poe

Poe’nun ölümü uzun zamandır süregelen bir gizemdir. İşte bildiklerimiz: 3 Ekim 1849’da Poe delirmiş, başıboş bir şekilde ve başkasının kıyafetleri içinde Baltimore sokaklarında dolaşırken görülmüş. Dış görünüşü, uzman doktoru John Moran tarafından “lekeli, solmuş, eski bombazen bir palto, bir başka benzer birinin pantolonu, bir çift haşat olmuş ve topukları ezilmiş ayakkabı ve eski bir hasır şapka” şeklinde tarif edilmiş. Hastaneye götürülmüş, fakat bilinci sürekli gidip geldiğinden dolayı başına gelenleri anlatabilecek kadar aklını toparlayamadan 7 Ekim tarihinde ölmüş.

Bazıları ölene kadar içmiş olabileceği tahmininde bulunmuş ancak uzman doktoru John Moran bu görüşe karşı çıkmış. Gerçi Moran’ın verilerinin güvenilmez olduğu kanıtlanmış. Birçok hastalık ileri sürülmüş -o zamanlar bir gazete beyin tıkanıklığı olarak dile getirmiş- ancak hiçbiri kanıtlanamamış. Bu konuda hâlâ çok sayıda teori vardır.

Poe üzerinde çalışmalar yapmış bazı kişiler de kümesleme teorisini, yani Poe’nun seçim günü yolsuzluğunda ortadan kaldırıldığını öne sürmüşler. Edgar Allan Poe Topluluğu’na göre, bazı çeteler masum sıradan insanları kaçırıp onları kümes adındaki odalara kapatmakla bilinirlerdi. Bu acınacak haldeki insanlar seçimden seçime bulundukları yerden çıkmaya ve tekrar ve tekrar oy vermeye zorlanırlardı.

Bu insanların kıyafetleri bir tur daha oy vermeleri için bile değiştirilebilirdi. Boyun eğmelerini garantilemek için durmadan likör içirilip dövülüyorlardı. Poe’nun zayıf kalbi böyle bir istismarı asla kaldıramazdı… Bu teorideki olası açık sadece Poe’nun Baltimore’da epey bilinen bir insan olmasıydı ve Poe’nun tanınma ihtimalinin yüksek olmasıydı.

Görünen o ki, kedisi de aynı gün ölmüş.

Aeschylus

Trajedinin Antik Yunanlı babası, iddia edilene göre tamamen trajik (belki trajikomik?) bir şekilde öldü. Valerius Maximus bu ölümü (J.C. McKeown’un A Cabinet of Greek Curiosities kitabından alıntılandığı şekilde) şöyle anlatmıştır: Kaldığı Sicilya kentinin duvarlarının dışına çıktı ve güneşli bir bölgeye oturdu. Tepede pençelerinde bir tosbağa tutarak uçan bir kartal onun parlak ve kel kafasını bir taş sandı ve tosbağanın kabuğunu kırıp etini yemek için onu Aeschylus’un kafasına bıraktı. Bu darbe ile kaynak patladı ve trajedinin daha güçlü kılınması baştan engellendi.

Pliny, Aeschylus’un kent dışında güneşli yerlerde vakit geçirmesinin sebebini, düşen bir nesne yüzünden ölebileceği kehanetini duyduğu ve bu şekilde çatılardan kaçınabileceğini düşündüğü için diyerek eklemiş. Bu efsanenin sanki doğru olmasının hiçbir yolu yokmuş gibi görünüyor ancak o zamanlar işler biraz daha çılgıncaymış, öyleyse gerçekten kim bilebilir?

Francis Bacon

Bacon 1626’da zatürreden hayatını kaybetti, ancak John Aubrey’nin Brief Lives kitabına göre, onun hastalığı etin, tuzun içinde korunabildiği gibi karın içinde korunamayabileceği ile ilgili bir deneyin sonucuydu. Bacon ve Thomas Hobbes (bunları Aubrey’ye bildiren kişi): “Arabanın dışında buluştuk ve High-Gate tepesinin altındaki fakir bir kadının evine gittik. Bir tavuk aldık, kadına tavuğun iç organlarını boşalttırdık, tavuğun içini karla doldurduk ve Bacon bunu kendisi yaptı. Kar onu o kadar üşüttü ve birden o kadar çok hasta hissetti ki Bacon kaldığı yere bile geri dönemedi (sandığım kadarıyla Graye’in hanına) Arundell Kontu’nun High-Gate’teki evine gitti, orada ona güzel bir yatak ve sıcak yemek verildi ancak yatağa bir yıldır kimse yatmamıştı ve yatak nemliydi. Bana söylediği kadarıyla 2 ya da 3 gün kadar o yatakta yattı ve nefes darlığı çekip boğularak öldü.”

Farklı bulgular onun burun akıntısından dolayı öldüğü sonucuna götürmüş ama ben tavuk hikâyesini sevdim.

Albert Camus

Camus bir araba kazasında hayatını kaybetti. Oldukça basit, değil mi? Tabii cebinde ölüm saatine ait kullanılmamış bir tren bileti bulunması dışında. Görünüşe bakılırsa yayıncı Michel Gallimard’ın bir son dakika sürüş davetini kabul etmiş (ne kadar da ironik). Asıl ilginç olanı ise bir Fransız gazetesinde Sovyet dışişleri bakanını eleştirdiği için KGB tarafından öldürüldüğü teorisi de olması. (Ancak biyografisti Oliver Todd buna inanmamış.) Ayrıca görünen o ki, Camus bir zamanlar ölmek için en saçma yolun araba kazası olduğunu söylemiş. Daha fazla ironi olamazdı herhalde.

 

Yazının devamını okumak için TIKLAYINIZ

Yazar: Emily Temple

Çevirmen: Hümeyra Zengin | www.ceviriyoruz.org

Kaynak: http://lithub.com/the-notorious-legends-and-dubious-stories-of-10-literary-deaths/

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sineklerin Tanrısı sinemaya yeniden uyarlanıyor

Read Next

Epilepsi, Sanat ve Dostoyevski

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram