10 Meşhur Kitap İstifçisi

Genelde diğer insanların kitap koleksiyonlarına meraklıyımdır. Kaç tane kitapları olduğu, bunların hangi kitaplar oldukları, bu kitapları nasıl tuttukları ve nerede tuttukları.

Yazar: Emily Temple
Çevirmen: Mizgin Göksu | www.ceviriyoruz.org
Kaynak: https://lithub.com/10-famous-book-hoarders/

Kitaplardan kurtulmakta zorlanıyorum,eğer sizde bu alanı okuyor iseniz muhtemelen sizde bu konuda zorlanıyorsunuz. Summer Brennan’nın dediği gibi “Ne tür bir soysuz, kasıtlı olarak yalnızca 30 kitaba sahip olmak ister?” Tanıdığım hiç kimse istemez. Ancak görünüşe göre bir kitap istifçisi olmak için kendinize ait 1000 kitabınızın olması yeterli. Bu da, şayet New York’ta tek odalı bir evde 1000 kitap bulundurmaktan bahsetmiyorsak biraz düşük gibi gözüküyor.

Genelde diğer insanların kitap koleksiyonlarına meraklıyımdır. Kaç tane kitapları olduğu, bunların hangi kitaplar oldukları, bu kitapları nasıl tuttukları ve nerede tuttukları. Bu yüzden yağmurlu bir akşam üzeri hangilerinin, gerek teknik olarak gerekse gerçekten, kitap istifçisi olduğunu öğrenmek için ünlülerin kitap koleksiyonlarını araştırmaya başladım. Bazıları beni şaşırttı, gerçi itiraf etmem gerekirse Karl Lagerfeld’den zaten haberim vardı.

NOT: Tabii ki bu liste hiçbir şekilde bilimsel ya da yorucu değil. Şüphesiz ki büyük kütüphaneleri olan bir sürü meşhur insan var (harcanılabilir gelir ve çok sayıda alan bunu mümkün kılıyor) ancak ya gerçek sayılar hiç bilinmedi ya da basitçe ben o bilgiye erişemedim. İlk onda yer almayan diğer yüksek rakamlar ise şunlar; Marilyn Monroe (400 kitap), George Washington (1200 kitap), Charles Darwin (1480 kitap), Oprah (1500 kitap), Frederick Douglass (2000 kitap) ve David Markson (2500 kitap). Bu  sayılara ilişkin başka bilginiz varsa lütfen yorumlardaki listeye ekleyin.

1. Karl Lagerfeld: 300.000 Kitap

Hemen hemen hiç kimsenin Karl Lagerfeld’den fazla kitabı yok. Karl 2015 yılındaki Uluslararası Moda ve Fotoğraf festivalinde bir “uzman sınıfında” şöyle açıkladı: “Bugün yalnızca kitap topluyorum, başka bir şey için yer kalmadı. Eğer evime gelirseniz kitapların etrafında dolaşmanıza izin veririm. Topladıklarımla 300.000 kitaplık bir kütüphanem oldu. Bu bir birey için çok şey.” Şaka yapmıyorum. Onun koleksiyonu İngilizce, Almanca ve Fransızca kitaplar içeriyor ve evinde bütün ciltlere daha fazla alan ayırmak için kitaplarını dikeyden ziyade yatay olarak yerleştiriyor. Ayrıca üst raflara da ulaşabilmek için de  bir podyum bulunuyor.Sonuçta Lagerfeld’den bahsediyoruz.

2. George Lucas: 27.000’den Fazla Kitap

1978’de George Lucas, Lucasfilm araştırma kütüphanesini kurdu. Kitaplarını Los Angeles’taki ofisinde toplamaya başlayıp daha sonra Skywalker Çiftliğine taşıdı. Koleksiyonunda 27.000’den fazla kitaba ek olarak 17.000’nin üzerinde film, aynı şekilde fotoğraflar, periyodik yayınlar, basın küpürleri ve daha fazlası da bulnuyordu. Lucas’ın kütüphanesi halka açık değil ancak çalışanlarının ve Alfred Hitchcock, Cary Grant, Clint Eastwood, Steve Martin, Edith Head ve Charlton Heston gibi özel konuklarının göz atmasına izin var.

3. Jay Walker: 20.000 Kitap

Jay Walker, sadece inekseniz sizin için ünlü bir kişidir. O Priceline.com ‘u kuran bir girişimcidir ama en azından bana göre o aslında Connecticut’taki evinin bir kanadını dolduran, “İnsan Hayal Gücü Tarihinin Kütüphanesi” olarak adlandırdığı kişisel kütüphanesi ile ünlü olan biridir. Kütüphanesine verdiği isim oldukça iddialı, bunun farkındayım ama şuna bir bakın; kütüphane iki katlı, camdan bir köprüsü ve yüzer platformları ve evet, bir sürü de kitabı var.

4. Michael Jackson: 10.000’den Fazla Kitap

Popun kralı ve aynı zamanda kitapların da kralıydı. Micheal Jackson hayatı boyunca Los Angelas’taki yerel kitapçıların düzenli bir müşterisiydi, Book Soup ve Skylight da dahil. Dave Dutton, L.A. Times’a “Şiir bölümünü severdi.” demişti. Ralph Waldo Emerson onun favorisiydi. Jackson’ın avukatı Bob Sanger da L.A. Times’a pop starın Naverland’ daki çiftliğinde 10.000 kitabı olduğunu söyledi. “…ve orada oturmaktan hoşlandığı yerler vardı, kitapların içinde ayraçları, oturmayı sevdiği yerde notlarını ve her şeyi görebilirdiniz. Onunla konuşmalarımızdan yola çıkarak şunu da söyleyebilirim ki, neredeyse tamamen kendi kendisini eğitmiş ve kendi okuma listesi olan biri olarak, oldukça aydın biriydi.

5. Ernest Hemingway: 9000’den Fazla Kitap

Debra A. Moddelmog ve Suzanne del Gizos’un Hemingway in Context eserine göre yazar nereye giderse gitsin yanında bir kütüphane taşırdı ve yılda en az 150-200 yeni kitap edinirdi. Ölümünden sonra Finca Vigía kütüphanesinde yaklaşık 9000 cilt vardı ve bunlara Key West ‘te arkasında bıraktığı kitaplar dahil değildi. (Yaklaşık 800 kitabıyla taşındı ve kütüphanesini bunların üzerine kurdu) Şaşırtmadı belki ama yine de etkileyici.

6. William Randolph Hearst: 7000’den Fazla Kitap

Hearst’ün kalesi yahut oyuncak hayal evinde iki kütüphane vardı; yaklaşık 4000 kitabın olduğu ana kütüphane ve 3000 kitap olan Gotik çalışma odası. Yine de görünen o ki bu kadar alan bile ona yetmiyordu ve kitaplarını boş yer bulduğu her yere tıkıyordu.

7. Thomas Jefferson: 6487 Kitap

Thomas Jefferson’ın “Kitaplar olmadan yaşayamam” sözü meşhurdur. Kongre Kütüphanesi’ne göre İngilizler 1814’te Washington D.C.’yi yaktıktan sonra Jefferson ABD’deki en büyük kişisel kütüphaneyi kurmuş ve daha sonra 23,950 dolara Kongre’ye satmıştır. Ardından derhal yeni kitaplar almaya başlamış ve 1829’da bu yeni koleksiyonu da borçlarını kapatmak için satmıştır.

8. Nigella Lawson: 6000 Kitap

Yemek kitabı yazarı, televizyon ünlüsü ve “evdeki tanrıça” Nigella Lawson, yukarıdaki fotoğrafta Belgravia, Londra’daki evinde, binlerce yemek kitabının olduğu zeminden tavana kadar uzanan kitaplıkların önünde resmedilmiştir. Onun okuma listelerini dolduran sadece yemek kitapları değil, bunun yanında edebi bir eğilimi de var En sevdiği kitap ise David Copperfield.

9. Harry Houdini: 5000’den Fazla Kitap

Houdini öldüğünde sihir, tiyatro ve sipiritualizm üzerine kitaplardan oluşan kendi özel koleksiyonunu Kongre Kütüphanesi’ne bıraktı. Çeşitli kaynaklar o zamanlar muhtemelen dünyanın sihirle ilgili en büyük kitap koleksiyonuna onun sahip olduğunu söylüyor. Neredeyse 4000 tanesini burada araştırabilirsiniz.

10. Hannah Arendt: 4000 Kitap

Bard Koleji’nde bulunan, doğrudan Arendt’in 1975’te ölünceye kadar yaşadığı evinden gelen Hannah Arendt koleksiyonu “4000 cilt, efemera ve broşürden”, bunun yanında kendisine ait 900 nottan oluşmaktadır. Umarım evi tek odalı değildi. Sebebi nedir bilmiyorum ama 4000 sayısı edebiyatla uğraşan insanların kütüphanelerinin uğurlu sayısı gibi duruyor. Kişisel koleksiyonları yaklaşık aynı sayıda kitaptan oluşan diğer yazarlar arasında Virginia Woolf ve Katherine Anne Porter da var.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

15. Tudem Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu!

Read Next

Sıcak Kafa; “Sözlerin rengini hareketlerin makamına tercih etmeyen bir roman”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram