14. Eğitimde Edebiyat Semineri, 10 Nisan’da!

Günışığı Kitaplığı’nın her branştan ve düzeyden öğretmenler, kütüphaneciler ve eğitim yönetiileri için düzenlediği 14. Eğitimde Edebiyat Semineri, 10 Nisan Cumartesi günü. FMV Işık Okulları’nın desteğiyle düzenlenen seminer, bu yıl çevrimiçi gerçekleşecek. Edebiyat yayıncılığında 25. yılını kutlayan yayınevinin gelenekselleşen seminerinde Türkiye’nin dört bir yanındaki eğitimciler, öğrencileri edebiyatla buluşturmanın yeni yollarını keşfetmek için bir araya gelecek.

Çağdaş edebiyatımızın usta romancılarından Buket Uzuner, 14. Eğitimde Edebiyat Semineri’nin kapanış konuşmasını yapacak. Bilim ve edebiyatı ustaca harmanladığı kurgularıyla çok sevilen yazar, ödüllerle taçlanmış edebiyat yolculuğunun izdüşümlerini eğitimcilerle paylaşacak. Günümüzün en önemli şairlerinden Gonca Özmen, dilin estetik olanaklarıyla düşüncenin felsefi yapısının harmanlanmasıyla oluşan şiir bilincini irdeleyecek. 2010 Mehmet Fuat Yayıncılık Ödülü’yle taçlanan Köprü Kitaplar’ın iki yeni yazarı Murat Yalçın ve Berna Durmaz, editör Müren Beykan’ın sorularını yanıtlayacak. Edebiyatımızın iki ödüllü öykücüsü, çocukluk ve gençlikte kitaplarla yakınlaşmayı sağlayan, edebiyat sevgisi yaratan deneyimleri, yaklaşımları üzerine söyleşecekler.

Milyonlarca çocuğa matematik ve coğrafyayı sevdiren Kraliçeyi Kurtarmak ve Haritada Kaybolmak kitaplarının yazarı, Kanadalı akademisyen Vladimir Tumanov, eğitimle edebiyat arasında kurduğu güçlü zihinsel bağları ve yazarlık deneyiminden biriktirdiklerini aktaracak. Çocuk ve gençlik edebiyatımıza özgün bir koleksiyon kazandıran İrem Uşar, çocukların gerçeklik algısında edebiyatın payını düşündürecek, doğayla uyum içinde yaşayabilmenin sihrini duyumsatacak. Ülkemizin değerli eğitim uzmanlarından, MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan, “yeni normal”in yarattığı değişimi, fırsatları ve işbirliği olanaklarını meslektaşlarıyla paylaşacak.

Sanatçı, eğitmen, danışman Müjgan Özçay, engin birikimi ve entelektüel yorumuyla eğitimcilere yaratıcı okuma uygulamalarına ilişkin pratik ipuçları gösterecek. Burdur, Selçuk ve İstanbul’daki okullardan dört öğretmen, öğrencileriyle gerçekleştirdikleri yaratıcı uygulamalarını meslektaşlarına aktaracak, yeni ve etkili yollar örnekleyecekler.

PROGRAM
11.00 Açılış

11.15 Prof. Dr. MUSTAFA ÖZCAN “Yeni Normal”in Yarattığı Eğitim Fırsatları

11.35 Uygulama – Umut Sokağı Çocukları, Uzak mı Yakın mı?, OSMAN YETKİN ÖZKAN

11.55 İREM UŞAR Gerçekliği Anlamlandıran Bir Fener: Çocuk Edebiyatı

12.15 Uygulama – Şairler Arası Gece Uçuşları, ÖZGE MEMİŞ

12.35 GONCA ÖZMEN Şiir Bilinci: Şiir, Dil ve Düşünce İlişkisi

12.55 Uygulama – Belleğimizin İzinde Oralı Olmamak, AYŞE YAZAR

13.15 SÖYLEŞİ – Edebiyatla Köprüler Kurmak

BERNA DURMAZ, MURAT YALÇIN, MÜREN BEYKAN

14.00 Öğle molası

14.40 Uygulama – Uçan Kız Volante ile Hayal Dünyasında, GÜLCE KARABAŞ

15.00 VLADIMIR TUMANOV Matematik, Coğrafya, Tarih… Zoru Sevdirmek Mümkün!

15.20 MÜJGAN ÖZÇAY gunisigiYOU.com ile Yaratıcı Okuma Uygulamaları

15.40 BUKET UZUNER Kapanış Konuşması

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

LeBron James’li Space Jam: A New Legacy Filminden Fragman Yayınlandı

Read Next

Bir Köpeğin Kalbinde İnsanlığı Aramak

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *