17. Akbank Kısa Film Festivali’nde Murat Uğurlu İmzalı ‘Tapınak’, En İyi Film Ödülüne Değer Görüldü

17. Akbank Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Murat Uğurlu’nun yazıp yönettiği “Tapınak”ın en iyi film ödülünü kazandığı festivalde, yönetmenliğini Sameh Alaa’nın üstlendiği “I Am Afraid to Forget Your Face” de Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar bölümünde en iyi film ödülüne değer görüldü.

22 Mart-1 Nisan tarihleri arasında 17’nci kez düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali, pandemi şartlarından dolayı çevrimiçi ortamda gerçekleşti.

Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum bölümlerinden oluşan festivale, 71 ülkeden toplam 2 bin 48 kısa film başvuruda bulundu. Festival kapsamında 37 ülkeden 90 kısa ve 3 uzun metraj film izleyiciyle buluştu.

Festivalin Ulusal Yarışma Festival Kısaları bölümüne başvuran filmleri; oyuncu Nilay Erdönmez, yönetmen Murat Düzgünoğlu, kurgucu Aylin Zoi Tinel, yönetmen İnan Temelkuran ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan seçici kurul değerlendirdi. Murat Uğurlu imzalı “Tapınak”ı en iyi film ödülüne değer gören seçici kurul, Serhat Karaaslan’ın yeni kısa filmi “Suçlular”ı ise Mansiyon Ödülü’yle ödüllendirildi.

Kurgucu Mary Stephen, oyuncu Samar Qupty, görüntü yönetmeni Krum Rodriguez, oyuncu İlker Kaleli ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın yer aldığı Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar seçici kurulu ise yönetmenliğini Sameh Alaa’nın üstlendiği “I Am Afraid to Forget Your Face”e en iyi film ödülünü verdi. Seçici kurulun kararıyla, Ólason’un Dalia ve Ali Asgari’nin imzasını taşıyan “Witness” da Mansiyon Ödülü’nün sahibi oldu.

En iyi film olarak seçilecek eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından; Ulusal kategoride 35 bin TL, uluslararası kategoride 5 bin dolar ile ödüllendirildi.

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Amy Winehouse’u Anlatan Yeni Belgesel, Annesinin Katkısıyla Çekilecek

Read Next

40. İstanbul Film Festivali Başladı: Nisanda 20 Film Gösterilecek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *