49. İstanbul Müzik Festivali’nin Tüm Konserleri Açık Hava Mekânlarında Gerçekleştirilecek

İstanbul Müzik Festivali tarihinde ilk kez, festival programındaki tüm konserler açık hava mekânlarında gerçekleştirilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 49’uncusu düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali, 18 Ağustos-16 Eylül tarihleri arasında İstanbul’daki açık hava mekânlarında gerçekleştirilecek.

Bu yılki teması sevgi, umut ve dayanışma ile başlayacak yeni bir dönemin arayışını temsil etmek amacıyla “Başka Bir Dünya Mümkün” olarak belirlenen festival, bir ay boyunca 14 farklı mekânda Türkiye ve yurt dışından 30’un üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak.

Festival kapsamında düzenlenecek 21 konserde Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Accademia Bizantina, Festival Orkestrası, Modigliani ve casalQuartet gibi toplulukların yanı sıra Fazıl Say, İdil Biret, Khatia Buniatishvili, Anna Vinnitskaya, Alexander Rudin, Hande Küden, Paul Meyer, Simon Ghraichy, Martynas Levickis ve Ufuk-Bahar Dördüncü gibi birçok sanatçı yer alacak.

Festival konserleri bu yıl Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, UNIQ İstanbul Açıkhava Sahnesi, Fransız Sarayı, Venedik Sarayı, ARTER Arka Bahçe, Rahmi M. Koç Müzesi, Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus ve Saint Benoît Fransız Lisesi Avlusu’nda pandemi önlemleri altında düzenlenecek.

Ücretsiz hafta sonu konserleri

Festival kapsamında Atatürk Kent Ormanı, Fenerbahçe Parkı ve Yıldız Parkı’nda ücretsiz hafta sonu konserleri düzenlenecek. Festivalde çocuklara ve gençlere yönelik doğa yürüyüşleri, atölye çalışmaları ve aktiviteler de yine ücretsiz olarak, pandemi önlemleri altında gerçekleştirilecek.

Konserlerden önce farklı alanlardan isimlerle yapılan Konsere Doğru söyleşileri bu yıl da devam edecek. Ücretsiz düzenlenecek söyleşiler İKSV Spotify ve Apple Podcasts hesaplarından podcast olarak da dinlenebilecek.

Festival biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 22 Haziran Salı günü saat 10.30’da indirimli olarak satışa çıkacak. Lale Kart üyelerinin ardından, 25 Haziran Cuma günü saat 10.30’da ise genel satışlar başlayacak.

Tekfen Filarmoni Orkestrası açılış konserinde Anna Vinnitskaya’ya eşlik edecek

İstanbul Müzik Festivali, 2019-2022 Festival Açılış Konseri Orkestrası olan Tekfen Filarmoni Orkestrası’yla başlayacak. Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın sahnede piyanist Anna Vinnitskaya’ya eşlik edeceği konser 18 Ağustos Çarşamba, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek.

Onur ödülleri Cihat Aşkın ve Pēteris Vasks

Festivalin bu yılki Onur Ödülü, Türkiye keman okulunun uluslararası temsilcisi Cihat Aşkın’a, Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Letonyalı besteci Pēteris Vasks’a değer görüldü.

Cihat Aşkın’a ödülü 18 Ağustos’ta gerçekleşecek açılış töreninde, Pēteris Vasks’a ise ödülü, 6 Eylül’de, besteciye 48. İstanbul Müzik Festivali siparişi olan son eserinin Türkiye’deki ilkseslendirilişinin gerçekleşeceği Modigliani Quartet “Bir Prömiyer: Vasks” konseri öncesinde takdim edilecek.

Festivalde dört eserin ilkseslendirilişi yapılacak

Pēteris Vasks’ın son eserinin Türkiye’deki ilkseslendirilişinin yanı sıra festival dört eserin dünya ilkseslendirilişine de ev sahipliği yapacak.

Bestelerindeki yenilikçi tavırla Türkiye müziğine çağdaş özellikler kazandıran İlhan Usmanbaş’ın 100. yaşını kutlayan festivalde, sanatçının yorumu incelik isteyen eserleri, her biri Türkiye’nin en iyi orkestralarıyla çalışan, solist olarak da başarılı kariyerlerine devam eden üyeleriyle Diskant Çağdaş Müzik Topluluğu’nca seslendirilecek. İlhan Usmanbaş’ın 1960 tarihli “Sekizil” adlı yapıtı ve solo çalgı müziklerinden seçmelerle birlikte öğrencileri Ahmet Altınel, Özkan Manav ve Mehmet Nemutlu’nun bu özel konser için besteledikleri eserlerin dünya ilkseslendirilişi de 26 Ağustos Perşembe, ARTER Arka Bahçe’de gerçekleştirilecek konserin programında yer alıyor.

Festival, bir başka projesi “Sarı Çiçek”te ise, UNESCO’nun Yunus Emre’yi anma yılı ilan ettiği 2021’de halk ozanına odaklanıyor. Konserde tümü yeni ve festivale özel olarak Şirin Pancaroğlu ve Bora Uymaz tarafından kaleme alınıp Yunus Emre’nin dizeleriyle birleşen besteler ilk kez seslendirilecek. Klasik müzik geleneğiyle yetişmesine rağmen Türkiye müziği, doğaçlama, tango ve öncü türlerdeki çalışmalarıyla övgüler alan; özgün projelerle yeni müzik tarzlarına her daim kapılarını açık tutan arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu’nun, çeşitli biçim ve türlerde 800’den fazla bestesi bulunan İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu solisti Bora Uymaz ile birlikte sahnede olacağı konser, 13 Eylül Pazartesi, Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’ta gerçekleştirilecek.

Fazıl Say’dan ‘Doğanın Sesi’ konseri

Piyanist Fazıl Say, festivalin “Başka Bir Dünya Mümkün” temasını tamamıyla yansıtan Kaz Dağları ve Yürüyen Köşk başlıklı eserlerini seslendireceği bir konserle festivale konuk olacak. Gidon Kremer ve Yuri Bashmet gibi sanatçılarla oda müziği alanında birbirinden parlak işbirlikleri bulunan keman sanatçısı Friedemann Eichhorn da konserde Say ile birlikte sahnede olacak. İzleyicisiyle kurduğu yoğun duygusal bağla benzerlerinden farklılaşan, üç ECHO Klassik, Diapason d’Or ve birçok prestijli ödülü kucaklayan casalQuartett de Say ile birlikte verdiği sayısız konsere bir yenisini daha ekleyecek. Konser 19 Ağustos Perşembe, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenecek.

İdil Biret 80 yaşında

Dünyanın en seçkin orkestraları eşliğinde çalan, kariyeri boyunca üç bine yakın konser veren, gerçekleştirdiği kayıtlarla üç milyon müziksevere ulaşan piyanist İdil Biret, 80’inci yaşını İstanbul Müzik Festivali’nde kutlayacak. Biret, bu özel konserde, Stockholm Royal College of Music’de orkestra şefliği yüksek lisansının ardından İsveç’te birçok senfoni orkestrasıyla eserler yöneten Can Okan yönetimindeki Festival Orkestrası ile buluşacak.

Konserde müzikseverler Bach’ın “Orkestra Suiti”nin ve “5. Brandenburg Konçertosu”nun yorumuna şahit olacak; ardından da Chopin’i, yorumculuğuyla eleştirmenlerin haklı övgülerini kazanan İdil Biret’ten dinleyecek. Konser, 24 Ağustos Salı, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek.

Berlin Filarmoni Orkestrası’na Türkiye’den kabul edilen ilk keman sanatçısı sahnede

Keman sanatçısı Hande Küden, dünyanın en önemli topluluklarından Berlin Filarmoni Orkestrası’nın 139 yıllık köklü tarihinde bir ilke imza atarak, topluluğa Türkiye’den kabul edilip orkestranın 1. keman grubunun asli üyesi olan ilk müzisyen oldu. Genç müzisyenlere parlak kariyeriyle umut ve heyecan aşılayan Küden festivalde, Ricordi Şeflik Ödülü sahibi Cem Mansur yönetimindeki Festival Orkestrası ile aynı sahnede buluşacak.Konser  31 Ağustos Salı, Saint Benoît Fransız Lisesi Avlusu’nda gerçekleştirilecek.

49. İstanbul Müzik Festivali programı hakkında daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Jeanette Winterson’ın ‘Frankissstein: Bir Aşk Hikâyesi’ Raflarda

Read Next

25 Haziran’da Çok Sayıda Yeşilçam Filmi Netflix Kataloğuna Eklenecek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *