67. Sait Faik Hikâye Armağanı, ‘Deli Tarla’ Kitabıyla Şermin Yaşar’ın

Sait Faik anısına her yıl yazarın ölüm yıldönümünde bir öykücüye verilen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 67’ncisi, “Deli Tarla” kitabıyla Şermin Yaşar’a değer görüldü.

Doğan Hızlan’ın başkanlığında Jale Parla, Metin Celâl, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy’dan oluşan jüri, “insan psikolojisinin karanlık yanlarını ustaca kurulmuş olay örgüleri ve ironik bir dille anlatmakta gösterdiği başarıdan dolayı” ödülün Yaşar’a verildiğini açıkladı.

Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten bu yana Darüşşafaka Cemiyeti’nce veriliyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Geçtiğimiz yıl Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi “Döngel Dünya” adlı eseriyle Ethem Baran olmuştu.

Şermin Yaşar hakkında:

1982 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de doğdu. Türkiye’de eğitim gördü,  Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Yine bu alanda yüksek lisans yaptı. “Tarihi Hoşça Kal Lokantası”, “Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu” ve “Gelirken Ekmek Al” adlı öykü kitaplarını yazdı. “Çok Hayal Kuran Çocuk”, “Oyun Takvimi”, “Dedemin Bakkalı”, “Kuş Masalları” ve “Abartma Tozu” yazarın çocuk kitapları arasında.

Yaşar’ın “Deli Tarla” kitabı 2020’de Doğan Kitap’tan yayımladı.

“Bazen hayat gizler kendini… Sımsıkı çekilmiş perdelerin ardına saklanan utangaç eviçlerinde, kapıların ardında, güneşin terk ettiği sokaklarda, o bıyıkaltı gülüşlerde, mühürlenmiş ağızlarda, yüze düşen gölgelerde, ketum yüreklerde, harflerin kıvrımlarında, kelimelerin dilsizliğinde, sonsuz susuşlarda, hiç düşülmeyen yollarda, hep beklenen aşklarda, hiç beklenmedik sonlarda gizler kendini hayat…
 
Ta ki bir yazar onu bulup çıkarıncaya dek.
Ta ki bir yazar onu bize anlatıncaya dek.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ürkütücü Rastlantılar Üzerine Dokunaklı Bir Roman

Read Next

David Lynch Yönetmenliğinde Yeni Donovan Klibi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram