Akwaeke Emezi’nin Ödüllü Romanı Tatlısu, Türkçede

Ulusal Kitap Vakfı tarafından 35 yaş altı 5 yazar arasında gösterilen Akwaeke Emezi’nin on üç dile çevrilen, yayınlandığı yıl en iyi eserler arasında gösterilen ve Otherwise ve Illube Nommo Ödülü’nü kazanan romanı Tatlısu, Püren Özgören’in çevirisiyle İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Nijeryalı bir ailenin çocuğu olan Akwaeke Emezi hem gençlere hem de yetişkinlere yönelik eserleriyle Ulusal Kitap Vakfı tarafından 35 yaş altı 5 yazar arasında gösterildi, romanları birçok saygın ödülde finale kaldı.

On üç dile çevrilen, Amazon ve New York Times tarafından yayımlandığı yılın en iyi eserleri arasında sayılan Tatlısu ise Otherwise ve Ilube Nommo Ödülü’nü kazandı.

Ada’nın içinde birbiriyle çatışan birden fazla ruh var. Ailesi ise çocuklarının bu durumuyla nasıl başa çıkacaklar, bilmiyorlar. Zaman geçiyor ve artık Amerika’da üniversite öğrencisi olan Ada’nın içindeki sesler, bir saldırı sonucu gittikçe güçleniyor ve onu korumaya başlıyor. Hatta öyle güçleniyorlar ki Ada geriye çekilirken onlar öne çıkıp hayatı kendileri yaşıyorlar. Daha tehlikeli, daha coşkulu ve belki de daha hakiki bir hayatı.

Akwaeke Emezi’nin yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı, tek bedendeki farklı kişiliklerin ağzından anlatılan Tatlısu kimlik ve varoluşun yılankavi izlerini takip eden yakıcı bir roman.

(Tanıtım bülteninden)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Osmanlı bilimkurgusu: Rüyada Terakki

Read Next

1. İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali Başlıyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *