Artık Türkçede Merakı Olumlayan Atasözleri Var!

Eğitim Reformu Girişimi ve Çınar Yayınları’nın işbirliği, Öğretmen Ağı’nın içerik desteğiyle hazırlanan, birbirinden yaratıcı onlarca merak atasözü ve alıştırma içeren Meraklının El Kitabı, hem çocukların hem yetişkinlerin merak duygusunu besleyecek bir kaynak. Kitapta yer alan alıştırmaları uygularken merak etmenin önemini ve keyfini keşfedeceksiniz!

17 Mart 2020, İstanbul – Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG), Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin
desteğiyle Nisan 2019’da düzenlediği 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın teması “Merak Edenler”di.

ERG, bu temayla merak kavramının eğitimdeki önemini işlerken merakın kültürde ne kadar az yer bulabildiğini ve Türkçede merakı olumlayan bir atasözü olmadığını gördü. Bunun üzerine Türkiye’nin tüm “Merak Edenler”ine seslenerek kendi merak atasözlerini yazmalarını istedi. ERG’ye 2 bini aşkın atasözü iletildi. Bunlar arasından seçilenler Merak Atasözleri Kitabı’nda derlendi. Merak atasözlerinin yanı sıra ERG’nin yürütücülüğünü üstlendiği Öğretmen Ağı’nın Değişim Elçisi öğretmenleri sınıf içinde merakı teşvik eden alıştırmalar tasarladılar. Bunları adım adım detaylandırarak, öğrencileriyle uyguladılar.

TİMAŞ
TİMAŞ

Meraklının El Kitabı, işte bu atasözleri ve alıştırmalarla oluşturuldu.

“Merak Edenler”in birlikte yazdığı Meraklının El Kitabı’nın, hem çocukların hem yetişkinlerin merak duygusunu besleyecek bir kaynak kitap olmasını umuyoruz.

Toplumda merak duygusunu birlikte uyandırmak dileğiyle.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kırmızı Kedi Çocuk Youtube’da!

Read Next

Buket Arbatlı’nın İlk Öykü Kitabı: “Erkeklere Her Şey Anlatılmaz”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram