Buket Arbatlı’nın İlk Öykü Kitabı: “Erkeklere Her Şey Anlatılmaz”

Buket Arbatlı ilk öykü kitabı ‘Erkeklere Her Şey Anlatılmaz’ SEL Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Buket Arbatlı ilk öykü kitabı Erkeklere Her Şey Anlatılmaz’da kadınlığın binbir türlü haline yakından bakıyor; sakınmanın kırık sesini cesaretin sözüne, kasvetin karanlığını öfkenin alazına dönüştüren satırlarıyla kadınlar arasındaki gizli lisanın tercümanlığına soyunuyor. Arbatlı’nın kalemine her öyküsünde bambaşka bir kadın, bambaşka bir yeryüzü hali takılıyor.

Satır aralarından ölümün sınırındaki dostluklar, ailenin bazen nasıl acımasız olabileceği, dipsiz kuyuya en yüksekten düşmüşken beklenmedik yerden gelen bir ışık, hastalığın insan ruhunda açtığı yaralar görülüyor. Bütün bunlara rağmen kahramanlar güçlü, onlar için hep bir kapı var. Kâh tanıma şansı bulamadığı annesinden kalan son hatırayı yoldaşı saydığı kişiye hediye ederek, kâh saplantısını avuçlarını parçalama pahasına öldürerek, kâh kristal reçel kavanozunu camdan fırlatarak ayakta kalıyorlar. Bu kadınlar kitap sayfalarında unutulmuş gül yaprakları gibi görünseler de içten içe birer kaya kadar sertler.

TİMAŞ
TİMAŞ

“Ne olabilir ki? Cam küreye hapsedilmiş oyuncaklarız. Üstümüze kar yağıyor, kimseye görünmediğini sanan minik bebekler, el ele yavaşça dönüyoruz. Neredesin diye soruyor biri karanlıktan. Özledim.

” Buket ArbatlıHakkında:
1966 yılında Burdur’da doğdu. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Okmeydanı Hastanesi’nde Radyasyon Onkolojisi uzmanlığı eğitimini tamamladı. Uluslararası ilaç firmalarında yöneticilik ve genel müdürlük yaptı. Halen Memorial Sağlık Grubu’nda hastane direktör yardımcısı olarak çalışmaktadır. Öyküleri Notos, Öykü Gazetesi, Sözcükler dergilerinde ve Oggito websitesinde yayımlandı. Evli ve bir çocuk sahibi.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Artık Türkçede Merakı Olumlayan Atasözleri Var!

Read Next

Serkan Kaya Almalı’dan ”Yuvarlandığım Mezarlar”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram