Ataşehir’de taksiler kütüphaneye dönüştü

Ataşehir Belediyesi, yurttaşların trafikte geçirdiği zamanı en anlamlı şekilde değerlendirmeleri için, ilçedeki taksileri mini kütüphaneye çevirdi.

Ataşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Bu Takside Kitap Var” projesi, hem okuma alışkanlığını yaygınlaştırıyor hem de kitapların elden ele, nesilden nesile ulaşmasını sağlıyor.

Özellikle çocukların ve gençlerin ilgi alanlarına dokunarak, onlara kütüphaneyi sevdirmeyi ve okumaya özendirmeyi amaçlayan bu projede; edebiyat, kişisel gelişim, şiir vb. birçok türden kitap vatandaşlarla buluşuyor.

7’den 70’e herkesi kitap okumaya teşvik eden projeyle yolcular seyahatleri süresince taksilerdeki kitapları okurken, beğendikleri kitapları yanlarında götürebiliyor. Kitabı okuduktan sonra da isterlerse daha çok kişiye ulaşsın diye başka bir taksiye bırakabiliyor.

Bez çantaların içine konularak taksilerin ön koltuklarının arkasına yerleştirilen kitaplar eksildiğinde Ataşehir Belediyesi tarafından yenileri ekleniyor.

atasehir-de-taksiler-kutuphaneye-donustu-353316-1.

“Takside Kitap Var” projesine sen de destek ol

İlk etapta kampanyaya Ataşehir’deki bin taksi katıldı ve “Bu Takside Kitap Var” projesi hem vatandaşlardan hem de taksicilerden büyük ilgi gördü. Seyahat ederken keyifli vakit geçirmek ve projenin sürdürülebilir olmasına katkıda bulunmak için siz de kitap bağışında bulunabilirsiniz.

Türkiye’de okuma oranı

Uluslararası Yayıncılar Birliği 2016 verilerine göre, Türkiye’de kişi başına 8.4 kitap düşerken, TÜİK verilerine göre de, kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada. 100 kişiden sadece 4’ünün kitap okuduğu ülkemizde, kitap okumaya ayırdığımız süre günde ortalama 1 dakika. Dünyada kişi başına kitap harcaması 1.3 dolar iken Türkiye’de ise çeyrek dolar. Çocuklara kitap hediye edilmesi sıralamasında da Türkiye 180 ülke içerisinde 140’ıncı sırada bulunuyor.

Taksi şoförü Necmi Zengin: Herkese teşekkür ederim

21 yıldır taksi şoförlüğü yapıyorum. “Bu Takside Kitap Var” kampanyası meslek hayatım boyunca gördüğüm en başarılı çalışma… Yolcularım taksimde adeta keyifli bir serüvene yolculuk yapıyor. Ben de onların yüzlerinde gördüğüm memnuniyet ifadesi ile çok mutlu oluyorum. Ayrıca durakta beklerken okuduğum kitapları yolcularıma da öneriyorum. Bu güzel çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Taksi şoförü Fikri Sevindik: Ben de pürdikkat yoluma bakıyorum

31 yıldır taksicilik yapıyorum. Her gün İstanbul trafiğinde çok zaman harcıyorum. Bir yandan trafik stresi bir yandan yolcuları gideceği yere yetiştirme telaşı… Bunaldığım zamanlar elbette oluyor. Bir de yolcular sıkıldığı için muhabbet etmeye başlarsa görün cümbüşü… Kimi zaman keyifli bir sohbet bazen de niye bu yoldan geldik şuradan gitseydik daha iyi olmaz mıydı sitemleri… Yol bitmiyor ama çoğu zaman benim pilim bitiyor. (gülüyor) Derken Ataşehir Belediyesi’nin “Bu Takside Kitap Var” kampanyası başladı ve taksilerimiz kütüphaneye dönüştü. Artık yolcularım taksimde keyifle kitap okurken ben de pürdikkat yoluma bakıyorum.

Yolcu Ayşe Aydın: Günlük koşturmanın içerisinde daha çok kitap okuyacak vaktim var

Taksiye bineceğim zaman acaba kaç dakikada gideceğim yere ulaşırım diye kaygılanırken şimdi ise bugün takside hangi kitap karşıma çıkacak diye heyecanlanıyorum. “Bu Takside Kitap Var” kampanyası ile İstanbul trafiği benim için keyifli bir hal aldı. Artık günlük koşturmanın içerisinde daha çok kitap okuyacak vaktim oluyor.

Kaynak: www.birgun.net

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Jehan Barbur’dan ModeRn Zamanlar Kitabevi’nde imza günü

Read Next

Bilim Ve Felsefe Arasındaki “Eksik Halka”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram