Bir çırpıda okuyabileceğiniz 6 muhteşem kitap

Kısa zamanda çok kitap okumak isteyenlere 6 kitaplık bir liste hazırladık. Çok kitap okumak isterken iyi kitapları es geçmenizi pek istemeyiz. İşte bu nedenle listemizde yer alan kitapların kısa ama nitelikli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kimi kitapseverler hızlı bir şekilde kitap okuyup bitirmek isteyebilirler. İşte bu nedenle okuma hızınızı arttırırken iyi kitaplardan mahrum olmamanız için size 6 kitaplık bir seçki hazırladık.

TİMAŞ
TİMAŞ

1. Devrim Bize Güldü Geçti – Turgut Ulucan

İletişim Yayınları

Arınç Onat Kılıç’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Yazarın ikinci kısa romanı olan Devrim Bize Güldü Geçti, Yozgat’ın Akpınar köyünde geçen, büyük bir olayı anlatıyor. Köyde kısa süre içinde meydana gelen birkaç değişim ve “köy büyükleri”nin endişesi sonucunda, darbe ile devrim arasında giden bir komediye dönüşüyor hikaye.

2. Kış Uykusu – Goli Taraghi

Yapı Kredi Yayınları

Gün Çağ Aydın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Haydari, Celili, Enveri ve daha niceleri hepsi de bizler gibi sıradan insanlar… Komşu bir coğrafyanın yalın gerçeği Kış Uykusu’nda anlatılıyor. Farsça’dan büyük bir ustalıkla çevrilen Taraghi’nin romanı zihinlerinizden kolay kolay çıkmayacak.

3. Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

Yapı Kredi Yayınları

Rahşan Sönmez’in’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Çavdar Tarlasında Çocuklar orijinal adı ile The Catcher in the Rye kitabı sıralanan gerekçelerden birden fazlası ile okuyucunun karşısına çıkmış görünen o ki çıkmaya da devam edecek. Kitap (New York: Little, Brown and Company, 1951.) yayınlandığında anlatımı çarpıcı, başarılı bir ilk kitap olarak nitelendiği gibi otuz hafta boyunca New York Times Best Seller listesinde kalıyor. Bugüne kadar milyonlarca okura ulaşan kitabın karakteri bir dönem genç okuyucular arasında kült bir figüre dönüşüyor.

 

4. Can – Andrey Platonov

Metis Yayınları

Feride Cihan Göktan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Can bir kavmin adı. Türkmenistan sınırında Asya Çölü’nde Sarıkamış, Üst Yurt ve Amuderya Deltası dolaylarında yaşayan sadece göğüslerinde atan bir kalplerinden başka hiçbir şeyleri olmayan iliklerine kadar aç ve ruhları bile kurumuş yoksul insanlardan oluşmuş topluluğun ismi. Kalbi insan sevgisi ile dolu, sosyalizme inanmış olan roman kahramanı Çagatayev, neredeyse yeryüzünde yaşadıkları bile şüpheli , yoksulluğun en dibindeki bu insanları ayağa kaldırmak için devlet tarafından görevlendirilmiş olarak çok uzaklardan geliyor aralarına. Hayalleri bile kurumuş insanları mutlu kılmak onların da bu dünyada mutlu olabileceklerine inandırmak daha doğrusu mutluluğun herkesin hakkı olduğuna inandığı için.

5. Nagazaki – Eric Faye

Sel Yayıncılık

Erdem Gezginci’nin incelemesi için TIKLAYINIZ

2008 yılında Japon gazetelerinde yayınlanmış bir haberden esinlenerek yazılmış Nagazaki’nin kendi halinde karakteri, Shimura. Tarihte büyük nükleer saldırıya maruz kalan ikinci ve son şehir Nagazaki.

Fransız Yazar Eric Faye bu ilginç haberi romana dönüştürüp 2010 yılında Académie Française ödülünü aldı. Académie Française öz ve biçim yeniliklerine karşı çıkan tutucu bir kurum olarak tanımlansa da Nagazaki dil ve üslubuyla yenilikçi bir roman.

6. Uyku – Haruki Murakami

Doğan Kitap

Pınar K. Üretmen’in incelemesi için TIKLAYINIZ

Kitapta yer alan birçok detay özenle seçilerek koyulmuş önümüze ve okurun onları keşfetmesini bekliyor. Bu ise biraz daha yavaş ve dikkatli okumayı gerektiriyor. Daha önce belirttiğim gibi, hızlıca üst katmanda anlatılan günlük yaşama odaklanan okur tüm bu hazineleri gözden kaçırabilir. Bunlara su üstüne çıkarılmayı bekleyen inci taneleri de diyebiliriz.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Barış ödülünü almak için Almanya’ya gitmesine izin verilmedi.

Read Next

Gençler için büyük fırsat: Yaşar Kemal Seyahat Bursu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram