BU AYI VE SEVENLERİNDEN ÖĞRENECEK ÇOK ŞEYİMİZ VAR

Huysuz; Aşırı Mutlu, bir çocuk romanı… Hiç mutluğun aşırısı olur mu? Adının sordurduğu soru ile okuma isteğini artıran bu kitabın, Yazarı Anette Pehnt, çizeri Jutta Bauer… Ülkemizde Kırmızı Kedi çocuk kitapları arasından çıkan eseri Neylan Eryar çok güzel bir Türkçe ile dilimize çevirmiş.

Olay türlü türlü hayvanlar arasında geçiyor. O kadar farklılar ki aynısında iki tanesine rastlayan dilek tutsa yeridir. Penguen, balıkçıl kuşu, koyun, tavşan ve Marie… Marie bir insan yavrusu… Ondan da sadece bir tane var. Bayan Tingeli’nin ise hangi hayvan olduğunu anlamak güç; ancak çizimlerden çok tatlı olduğu kolayca fark ediliyor. Fırfırlı mini eteği ve başının tepesinde bağladığı saçları ile tam bir şirinlik abidesi… 

Bu renkli topluluğun yaşadığı yerin adı Timbuktu… Hikâyede dikkatlerin üzerinde yoğunlaştığı kahraman ise bir ayı… Adı Huysuz. Huyuyla adı arasında mükemmel bir uyum var. Timbuktu’daki olağan akışın kırılmaya uğrayacağı o günün sabahında Huysuz, mutsuz homurtular içinde uyanmışken dışarıda diğer sakinler çoktan kalkmış ip atlamaya bile başlamışlar. Huysuz’a sorulacak olursa saçma sapan bir neşe içindeler. Ötekilerin mutlu cıvıldamaları, Huysuz’un bunu saçma bulması hep normal. Oysa normal olmayan şeyler yaşanacak o gün. Örneğin hiç hüzünlenmeyen Bayan Tingeli, hiç gülmeyen Bay Huysuz için hüngür hüngür ağlayacak. Galiba Bayan Tingeli, Bay Huysuz’dan hoşlanıyor. Sanki bu hoşlanmanın romantik bir boyutu da var. O resimdeki şişman kediyi bu yüzden kıskanmış olabilir mi?

Timbuktu’daki herkes birbirini çok iyi tanıyor. Huysuzun huysuzluğuna, Tingeli’nin neşesine, İmparator Penguen’in karizmasına alışmışlar. Sonra o gün akışı değiştiren olay gökyüzünde gerçekleşiyor. Huysuz’a çok benzeyen buluttan bir bayan ayı, geçip giderken Huysuz’a el sallıyor ve gülümsüyor. Timbuktu semalarında böyle bir görüntü gerçek üstü değil. Orada bulutların kendi aralarında itişip kakışmaları, yılandan file kadar farklı farklı şekillere girmeleri hayatın olağan akışına dahil. Penguenlerin ve balıkçıl kuşlarının ip atladığı bir diyarda kimse buna itiraz edemez. 

Bu gülümseme ve sallanan o el, Huysuz’un huysuzluğunu alıp götürüyor. Ancak kimse, oh ne ala, bıkmıştık zaten onun memnuniyetsizliğinden demiyor. Başta Bayan Tingeli olmak üzere Timbuktu ahalisi huysuz için endişeleniyor.

Doğada börtü böcekten, kurda kuşa kadar herbirinin kendine has yaşayışı sayesinde kurulmuş bir düzen olduğunu biliriz. Acaba sosyal birlikteliklerde de birinin huysuzluğu, ötekinin bencilliği, berikinin yardımseverliği ile sağlanmış bir uyum olabilir mi? Genelleme yapmak tartışmaya açıksa da, Timbuktu topluluğunda, Huysuz huysuzluğu ile bir yer edinmiş ki, aşırı mutluluğu herkese dert oluyor. 

İşte perde, huysuzluğunu kaybeden Huysuz’a dostları yardım etmeye çalışırlarken açılıyor. Yazar anlatısını ilgi çekici hale getirmek için güzel bir yoculuğa çıkarıyor okuru. Merak duygusunu canlı tutan, naif bir mizahın yolculara eşlik ettiği bir süreç bu. Heyecan dolu bir macera yoksa da sıkılmak güç. Sayfalar ilerlerken hikâyeye dahil olan kahramanlar da kitaptaki türlerinin tek örneği. Büyük kavgaların, birbirini tetikleyen çatışmaların olmadığı bir kurgu var etmiş Anette Pehnt. Bir hikâyeyi okurun ilgisini kaybetmeden ilerletmek için zor olanı seçmiş. Kitabı okuyanlar bu zorluğun üstesinden başarıyla geldiğini görecekler. 

Kültürel çeşitliliğin kaçınılmaz olduğu çağımızda farklılıkları koruyarak uyum içinde birlikte yaşayabilmek ne kadar değerli. Edebiyatın algı yönetmek konusundaki gücünün herkes farkında. Hikâyeler onları dinleyenlerin dünyaya bakışını değiştirir. Pehnt kitabında hiç didaktizme sapmadan, farklılıklarla bir arada yaşamanın ne kadar olağan ve güzel olduğunu gösteriyor. 

Yazar, büyük cümlelerle göz boyamaya ihtiyaç duymaksızın, basit fırça darbeleriyle hoş bir resim çizmiş. Edebiyatta ustalık, biraz da basiti kullanarak güzeli inşa etmek değil midir? Bu resme ne kadar çok insan bakarsa o kadar iyi olur. Binbir çiçekli bir kültürün keyfini elimizin tersiyle itip çilesini çektiğimiz bu koca dünyada, huysuz ayıdan ve sevenlerinden öğreneceğimiz çok şey var.

  • Huysuz Aşırı Mutlu
  • Yazar: Annette Pehnt
  • Resimleyen: Jutta Bauer
  • Çeviri: Neylan Eryar
  • Türü: Çocuk – 2, 3, 4. sınıflar
  • Baskı Yılı: 2020
  • Sayfa Sayısı: 112 Sayfa
  • Yayınevi: Kırmız Kedi Çocuk
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

KAYBOLMAKLA YÜZLEŞMEK

Read Next

Kısa Klasikler’de Bu Ay: Siyasal Gövde ve Tembellik Hakkı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *