Bu kitabın geliri otistik çocuklara; ‘Kanatlarımızdaki Gökyüzü’

Otizmli çocukların dünyasını farklı bir hikaye ile anlamaya çalışacağımız yeni bir kitap Etki Yayınevi‘nden yayımlandı. ‘Kanatlarımızdaki Gökyüzü’ isimli kitabın geliri otizmli çocuklar yararına sunuluyor.

Farklılıklara duyarlılık göstermek, yakınımız olmasa da, empati yapabilmek ve eksiklik değil farklılık olduğunu bilmek sosyal sorumluluk anlamında bizlere ışık tutuyor.

Otizmli çocukların dünyasını farklı bir hikaye ile anlamaya çalışacağımız yeni bir kitap Etki Yayınevi‘nden yayımlandı. ‘Kanatlarımızdaki Gökyüzü’ isimli kitabın geliri otizmli çocuklar yararına sunuluyor.

Yazarı, dört yıl önce okuduğu bir gazete haberi harekete geçirmiş. (http://www.sozcu.com.tr/egitim/otistik-cocuklar-egitim-bekliyor.html)

Bu bağlamda, yurt dışındaki çocukların daha şanslı olduğu gerçeği, onun, ülkemizde özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu‘daki çocuklar için yapılabilecek iyilikleri gündeme getirmesine sebep olmuş.

Kitabın gelirinin üçte ikisi bir sivil toplum hareketi anlayışına ve ‘’imkanı olmayan ve otizmli çocuğu olan ailelere ilaç ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak ve otizmli özel çocuklara gönüllü burs fonu yaratmak’’ fikriyatına hizmet ediyor.

Kitabın içindeki çizilmiş kelimeler bölümünün oluşumuna katkı sağlayan izmir yaşam atölyesi ile kitap imza gününden.

Kanatlarımızdaki Gökyüzü kitabının felsefesine bakacak olursak;

Kendimiz olmayı öğrenmek bazen zaman alır.
Kitabın kahramanı Mehmet’in, Lal ve Makbule ile sürdürdükleri yakın sohbetler, hayata tutunabilmek için neyin önceliğimiz olduğunu bize bir kez daha hatırlatır.

Kitapta her bölümde yazar Belmin Dumlu Savaşkan’a rehberlik eden yazar, şair, sanatçıların deyişlerine rastlıyoruz.

Kitabın son bölümü ‘Çizilmiş kelimeler bölümü’ otizm dünyasındaki yeni bir penceredir. Kalemleri elimize alıp biz de çizsek keşke diyebileceğiniz duyarlıkta bir bölüm… Kitapta yer alan bazı kelimelerin çağrıştırdıkları, İzmir’de bulunan Yaşam Atölyesi Özel Rehabilitasyon Merkezi otizmli öğrencileri tarafından çizilmiş. Günümüz değerli şairlerinden Ataol Behramoğlu‘nun da kitabın içinde yorumlarına rastlıyorsunuz.

Kitabın felsefesini her ay belirli etkinlik, söyleşi ve programlarla anlatmaya çalışacak olan yazarın üstlendiği görev, bir iletişimci olarak duyarlılık ve farkındalıklarımızı artırmaya çalışmak olacak…

  • Kanatlarımızdaki Gökyüzü
  • Yazar: Belmin Dumlu Savaşkan
  • Türü: Edebiyat-Deneme
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 64 Sayfa
  • Yayınevi: Etki Yayınevi

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Reklamların arka bahçesinde sarsıcı bir gezinti; ‘Reklamdaki Hakikat’

Read Next

Kalemi eksiltip sözü çoğaltan bir kitap; Sondan Başa…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram