Cem Orhan’ın Yeni Romanı “Bir Fare Vesikası”

Cem Orhan’ın Bir Fare Vesikası romanı okuyucuyu, mecnûn sıfatına yaraşır davranışlarla hareket eden sıradan insanların, pireyi gözünden deveyi dizinden vuran güç sahiplerinin ve mâhir yerel otoritelerin cenk meydanına bir şâhit olarak bırakıyor.

Bir Fare Vesikası, İnsana dâir her ne varsa bunu inziva ve düşünce mekânı bir manastırda değil, ancak hayvanat bahçesinde öğrenmenin mümkün olduğunu anlatan bir roman çalışması. Cem Orhan, buhran dönemleri haricinde de her bir ferdinin ya “olağan şüpheli” ya da “süs eşyası” makâmında kendine yer beğendiği bir Anadolu kentinde yaşanan emsalsiz bir kaosu roman kurgusuna dönüştürüyor. Mikro despotların kadehleri hatırına yaşam süren fertlerin, zaten yaşamlarının bir parçası olan buhranlara karşı dogmatik bir sükûnet içindeyken bu kez adı konabilecek gerçek bir buhranla karşılaşmaları halinde ne yapabileceklerini anlatan romanda insan, hiç de mücevher suretinde olmayan hayvan krallığındaki gerçek yansımasıyla karşılaşıyor. Romandaki anlam savaşında saf tutanlar bu kez sadece kendini gündelik hayatına kaptıran insanlar değil, aynı zamanda tabiatlarından tâviz vermeyen hayvanlar da olduğu için felâketin faturasını kesmenin yolları da güçleşiyor. Büyük hadiseleri ancak büyük güçlerin cüret hânesine yazmaya ant içmiş insanlar, din adamları, gazeteci ve siyasetçiler, açıklamakta müşkül duruma düştükleri bir tehdidi nasıl yorumlayabilirler? Cem Orhan, romanında kültürümüzün dünyayı yorumlama kapasitesini, her koşulda başvurduğumuz “büyük açıklamalara” bağlılığımızı ve çözüm üretme yollarımızın beyhudeliğini, bir yüzleşme dizisi eşliğinde anlatıyor. 

İnsanların kukla gibi davranıyor olması, her hadiseyi önceden bilen bir kuklacının var olduğunu düşünmeye mi götürmeli? Yoksa yaşamda planlar, komplolar ve tasarılardan çok tesâdüfler, olumsallıklar ve faka basmaların olduğunu mu düşünmeli? Cem Orhan’ın Bir Fare Vesikası romanı bu sorulara bir yanıt ararken okuyucuyu, mecnûn sıfatına yaraşır davranışlarla hareket eden sıradan insanların, pireyi gözünden deveyi dizinden vuran güç sahiplerinin ve mâhir yerel otoritelerin cenk meydanına bir şâhit olarak bırakıyor.

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  • Bir Fare Vesikası
  • Yazar: Cem Orhan
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Temmuz 2020
  • Sayfa Sayısı: 272 Sayfa
  • Yayınevi: Phoenix Yayınevi
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Borusan Sanat, Ekim-Aralık Arasındaki Etkinliklerin Nasıl Gerçekleştirileceğini Açıkladı

Read Next

PEN: ‘Adalet Ağaoğlu Ankara’yı Yazdı, Türkiye’yi Etkiledi’

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *