Çocuklar için harikalarla dolu üç kitap

Çocuk edebiyatı alanında yepyeni bir yayınevi olan Arden Yayın, zengin masal geleneğine yaslanan bir coğrafyanın avantajlarını, evrensel kültürün en seçkin ürünleriyle harmanlamayı amaçlıyor.

Aralık ayında kurulan bu yeni yayınevi ufku geniş, özgüveni yüksek, yepyeni ve özgür bir kuşağın çocuklarına, aynı zamanda şefkat ve anlayış dolu “iyi insanlar” olmaları, dünyayı tüm çeşitliliğiyle, farklı kültürleri ve renkleriyle kavrayıp kucaklamaları için, harikalarla dolu zengin bir kitaplık öneriyor.

Masallarla Dolu Bir Yıl

Arden’in ilk kitaplarından biri “Masallarla Dolu Bir Yıl”. Dünyanın dört bir yanından farklı ülkelerin, değişik kültürlerin bayramlarını, özgün masallarını ve anlatılarını bir araya getiren bu antolojide tam 52 masal, hikâye, mitolojik öykü ve efsane yer alıyor. Kitap, farklı ülkelerin, farklı kültürlerin Çin Yeni Yılı, Divali, Bahar Bayramı, Müzik Günü, Lammas Günü, Dostluk Günü, Hasat Bayramı, Cadılar Bayramı, Noel, Ramazan gibi özel günlerine dair özel hikâyelerine kulak vermeye çağırıyor herkesi. Hindistan’dan Almanya’ya, Çin’den İngiltere’ye dünyanın her bir köşesinden masallar sunan bu kitapta ayrıca Eskimolar’ın, Kızılderililer’in, Avustralya Yerlileri’nin, Mayalar’ın, Budist’lerin, Karayipli’lerin masallarından da örnekler sunuluyor.

Kırmızı Başlıklı Kız ve Vejetaryen Kurt

Bir diğer kitap, “Kırmızı Başlıklı Kız ve Vejetaryen Kurt” adını taşıyor. Herkesin bildiği bir masal klasiğini bambaşka bir yorumla ele alan bu kitapta, hayvan ve insan dostlarını yemeyi değil, onlarla oyun oynamayı yeğleyen vejetaryen bir kurtla karşılaşıyoruz. Avlanmaktan hiç hoşlanmayan tuhaf bu kurt çok tuhaf, çünkü köklerle ve bitkilerle beslenmeyi tercih ediyor. Ayrıca bu masal, nefis bir pasta tarifi sunuyor minik okurlara.

Fantastik Kuşlar

Bir boyama kitabı olan “Fantastik Kuşlar” ise Ortaçağ’da yaşamış minyatür sanatçılarının el yazması kitaplarda kullandıkları kuş figürlerinden ve kanatlı yaratıklardan örneklere yer veriyor. Bu çizimler, Anadolu, Kafkasya ve Mezopotamya coğrafyasında üretilen, bugün dünyanın en önemli müze ve kütüphanelerinde, özel koleksiyonlarda yer alan orijinal eserler üzerinde tek tek çalışılarak kitaba aktarılmış. Bu boyama kitabı çocuklar kadar büyüklerin de çok seveceği, efsanelerden, masallardan fırlamış, birbirinden şaşırtıcı özellikte ve güzellikte, fantastik kuşlarla dolu. Dilediğiniz gibi renklendirebileceğiniz 70’ten fazla çizim bir arada…

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Gökçe Dölek: “Uzun süre teknoloji detoksu yaparsak belki kendimize döneriz”

Read Next

Yalvaç Ural’la Ana Baba Okulu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *