Dijital Kehanet; “Hepimiz siborguz!”

Dijital Kehanet’i okuduktan sonra bilimkurgu filmlerine daha farklı bir gözle bakacaksınız!

Türkiye’nin ilk bilimsel kadın yazarı Dr. Müberra Gürel’in yapay zekâ, kuantum teknolojisi, teknolojik tekillik, siborg, humanoid gibi dünyanın kaderini değiştirecek konulara yer verdiği yeni kitabı Dijital Kehanet Destek Yayınları’ndan çıktı.

İnsanüstü tasarımlar ile ne yapılmak isteniyor? İnsanlığı yakın ve uzak gelecekte ne gibi gelişmeler bekliyor? Zihinlerimiz geleceğe hangi yollarla hazırlanıyor? Siber finansal terör kaynakları nelerdir? Bunlar ve benzeri pek çok sorunun yanıtı bu kitapta yer alıyor. Dijital Kehanet’i okuduktan sonra bilimkurgu filmlerine daha farklı bir gözle bakacaksınız!

Prof. Dr. İsmail Tok yeni yayımlanan Dijital Kehanet’le ilgili fikirlerini şöyle dile getirdi;

Bulanık mantık (fuzzy logic) insan düşünce şekli ve sözel ifadelerle bilgiyi işleyebilme imkânı sağlamasıyla yepyeni bir kapıyı aralarken, bilimsel yöntem biliminde de neredeyse 2500 yıllık bir çatı olan Aristoteles mantığının konumunu da sarsmıştır. Fraktal geometrideki kavramlar tabiat olaylarında ve insanoğlunun biyolojik yapısında görülmektedir. Bulanık mantık, fraktal geometri gibi matematiğin birçok disiplini, evrenin dilini çözmemize yardımcı olduğu için matematiğin önemi gün geçtikçe artmaktadır.

Düşüncelerinin peşinden gitme yürekliliğini gösteren Türkiye’nin ilk bilimsel kadın yazarı matematikçi Dr. Müberra Gürel matematik, fizik, biyoloji ve yapay zekâ ile insanlığın biyolojik sınırlarının ötesine geçebilmek için yapılan çalışmalara, herkesin anlayabileceği bir dille ışık tutuyor. DİJİTAL KEHANET adlı eser yakın gelecekte distopyanın başlayacağının habercisi. İnsanoğlunun köleleştirilmesinin önüne geçebilmek ve farkındalık kazanmak için bu eseri mutlaka okuyunuz okutunuz.

Dr. Müberra Gürel Kimdir?

Türkiye’nin matematikçi ilk bilimsel kadın yazarı Dr. Müberra Gürel, matematiğin alt disiplinlerinden şifreleme ve kodlama teorisi üzerine çalışmaktadır. Ayrıca hobi olarak tekno-politik üzerine 20 yıldır araştırmalar yapmaktadır. 2015 yılında Kapı dergisinde siber güvenlik üzerine çeşitli köşe yazıları yazdı. Türkiye’nin ulusal güvenliği adına yazdığı eserler siber güvenlik ve yeni nesil teknoloji konularına ışık tutuyor. İlk kitabı Biri Sizi Gözetliyor, Hibrid Savaşlar ve Zihin Kontrolü, Mayıs 2016’da çıktı. İkinci kitabı Dijital Kehanet ise endüstri 4.0, yapay zekâ, kuantum teknolojisi, siborglar, insansı robotlar, transhümanizm ve bu konuların siber güvenlik ile bağlantısı üzerinedir. Bu eserde söz edilen konular bilimkurgu filmleri ile daha da anlaşılır hale getirilmiştir.

  • Dijital Kehanet
  • Yazar: Müberra Gürel
  • Türü: Araştırma
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 232 Sayfa
  • Yayınevi: Destek Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Dört gün Buda kadar dingin ve sabırlı, üç gün Zorba kadar coşkulu ve tutkulu

Read Next

Arızalı tiplerle nasıl mücadele edilir?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *